Mobil

Paranoid Android ekibi artık en stabil cihazların sadece Nexus olmadığını açıkladı

Ünlü Android yazılım ekibi Paranoid Android, ROM geliştirmede Cayanogen'in büyük bir yol aldığını açıkladı.


Android ekosisteminde güncelleme yada güncelleyememe sorunu kronikleşmiş bir hastalıktır. Birçok Android telefon kullanıcısı bu durumu "önemli olan stabil çalışması, güncelleme önemli değil" olarak savunma mekanizması oluştursada gerçek aslında böyle değildir. Aslında gerçek olan telefonların "hem en yeni sürüm hende stabil" çalışmasıdır. 

Bu noktada ise Google ve ortakları kullanıcıları Nexus cihazlara yönlendirmektedir. Nexus cihazlar en yeni sürümü ilk alan telefon olabilirler ama Google'ın yaptığı açıklamaya göre bu sadece 18 ay boyunca sürecek bir kış masalıdır.

1406294970_tum-nexus-telefonlar.jpg

Oppo N1, Oppo Find 7 ve OnePlus One telefonlarının resmi olarak Cayanogen ROM'u olan Color OS'u kullanmaları ise bu noktada büyük bir yeniliğide içinde barındırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde henüz Türkiye'de olmayan Oppo Find 7'yi sizler için incelemiş ve Color OS ile ilgili geniş bir bilgiyi sizlere sumuştuk. Şu ana kadar en çok okunan haberlerimizden biri olan bu haberi henüz okumadıysanız mutlaka göz atmanızı öneririz. 

1406295121_173937631201311271642293896468123109000.jpg

Color OS'un verdiği stabilite Paranoid Android ekibinin de ilgisini çekmiş olacak ki! bu konuda şu yorumu yapıyorlar. "Eskiden en stabil ürünler Nexus cihazlarıydı ama Color OS işletim sistemi ve Cayanagen MOD'un yaptığı bu çalışmalar Nexus ürünlerin tahtını sarsıyor" 

Color OS işletim sistemine sahip olan Oppo Find 7 ve Nexus 5'in kullanıcı deneyimine sahip olduğumuz için şu yorumu yapmakta kesinlikle bir sakınca görmüyoruz. Nexus cihazlar sadelik ile stabilite sağlarken Color OS işletim sistemine sahip telefonların daha fazla kullanıcı deneyimi yaşattığını görmekteyiz. Bu bağlamda Paranoid Android ekibine katılmamak pek mümkün görünmüyor...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.