Mobil

Park yeri bulmak ParkVAR ile artık sorun olmayacak!

Büyük şehirlerde yaşanan park yeri bulma sorunu tarih mi oluyor?

Park yeri bulmak ParkVAR ile artık sorun olmayacak!

Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul’da yaşanan park sorunları yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Bu çözümlerden biri de şehrin limitli park alanı ihtiyacından doğan ParkVAR uygulaması . Söz konusu yenilik, sosyal park yeri paylaşım uygulaması olarak hayata geçirildi. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulama ilk etapta sadece İOS 8 tabanlı işletim sistemine sahip iPhone’lar üzerinde yayına sunuldu. Android uygulama ise yakın zaman içinde Google Play’de yerini alacak. ParkVAR, sosyal park yeri paylaşımı uygulaması, şehir içerisinde sürücülerin araçlarını park ettikleri yerleri, park yeri arayan diğer kişilerle paylaşması ve bu kişilerin birbirlerinin yerine park etmesi olarak tanımlanıyor. Üstelik her paylaşım için kullanıcılarına da hediye parky puan vererek kazandırıyor.

1431365032_parkvarilan1.jpg

ORTALAMA 12 DAKİKA HARCIYORUZ!

ParkVAR, park alanlarının limitli olduğu, park yeri bulmada problem yaşanan Türkiye’deki tüm şehirlerde kullanıma açık bulunuyor. ParkVAR yetkilileri, uygulamayla ilgili bilgi vererek, “Şehir trafiğini oluşturan kullanıcıların yüzde 18’i günde ortalama 12 dakika park yeri aramak için zaman harcıyor. Üstelik bulunan park yerleri, eğer popüler bir caddeye veya pahalı restoranlara yakınsa park ücretleri de o derece artıyor. ParkVAR bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandı. ParkVAR ile kullanıcılar hem ücretsiz park yeri buluyorlar hem de park yerlerini diğer kişilerle paylaşabiliyorlar. Böylece daha az trafik yaşıyor, zaman ve enerjiden tasarruf ediyorlar” diyorlar.

1431365046_parkvarilan2.jpg

NASIL KULLANILIYOR?

Yetkililer sistemin nasıl çalıştığını ise şöyle açıklıyorlar: “Sözgelimi çok kalabalık ve popüler bir bölgede arkadaşınızla akşam yemeği yemeğe gittiniz. PARK ET fonksiyonu ile aracınızı park ettiğiniz yeri ve çıkış saatinizi işaretleyerek sizin gibi diğer park yeri arayan kullanıcılarla paylaşabililirsiniz. PARKBUL ile park yeri bulmak için bulunduğunuz yerdeki sizden önce park etmiş, paylaşmış ve çıkış yapacak olan kullanıcıların araç ve konum bilgilerine ulaşarak park yerlerini talep ediyorsunuz ve talebiniz kabul edildiğinde uygulama size park yerine kadar navigasyon yapıyor. Siz de zaman kaybetmeden park edebiliyorsunuz. ParkVAR uygulaması üzerinde görünen zamanlar, bulunduğunuz bölge civarında park yerlerini paylaşmış kullanıcıların park yerinden çıkış sürelerini gösteriyor.

1431365190_parkvarilan3.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.