Parmak izi okuma sensörü dendiğinde akla gelen ilk şey tabii ki ekranı veya uygulamaları kilitlemek. Üçüncü parti uygulamalar kullanarak telefonunuzdaki bazı uygulamalara parmak izinizi olmadan erişimi engelleyebilirsiniz. Ekran kilidini ayarlamak için ise bir uygulama indirmenize gerek yok. Bazı uygulamalar ile dosyaları bile kilitleyebiliyorsunuz.

Parmak izi okuma sensörleri aslında bir dokunmatik yüzey olarak da kullanılabiliyor. Bu şekilde sensöre dokunduğunuzda çeşitli kısayollar atayabiliyorsunuz. Örneğin uzun süre dokunduğunuzda birinin aranmasını belirleyebilirsiniz. Ekrana birden fazla dokunmak yerine tek bir dokunuş ile amacınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle cihazı tek elle kullanmanız gerektiğinde işe yarayacaktır.

Normalde bir fotoğraf çekmek istediğinizde ekrandan veya ses açıp kapatma tuşlarından deklanşörü taklit etmek gerekiyor. Ancak parmak izi sensörüyle de bunu yapabilirsiniz. Eğer fotoğraf çekerken parmak izi sensörüne ulaşmanız daha kolayca üçüncü parti bir uygulamanın desteğiyle deklanşörü taklit etmeniz mümkün.

Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme sistemleri henüz ülkemizde aktif değil. Ancak ilerleyen zamanlarda kullanıma sunulduklarında NFC ve ANT+ teknolojileriyle birlikte mobil ödeme yapmak mümkün olacak. Kredi kartı taşıma dönemini sonlandırabilecek olan bu gelişme merakla bekliyoruz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.