Mobil

Play Store'daki uygulama ve güncelleme boyutları azalıyor!

Google, Play Store'daki uygulamaların ve güncellemelerin boyutunu azaltacak yeni algoritmasını kullanmaya başlıyor.

Play Store'daki uygulama ve güncelleme boyutları azalıyor!

Android işletim sistemini kullanan cihazların uygulama mağazası olan Google Play Store, birbirinden çeşitli milyonlarca uygulamaya sahip. Her gün artan uygulama sayısının kullanıcıları daha az etkilemesi için çalışma yürüten Google, Play Store'daki uygulamaların ve güncellemelerin boyutunu büyük oranda azaltacak yeni bir algoritma kullanmaya başlıyor.

'bsdiff' isimli bu algoritma, uygulamaların ve güncellemelerin boyutunu %50'ye kadar (bazı uygulamalarda %80'e kadar çıkabiliyor) azaltabiliyor. bsdiff'in ne kadar etkili olduğunu göstermek adına 22.8 MB'lık Chrome güncellemesini örnek veren Google, yeni algoritma sayesinde bu güncellemenin sadece 12.9 MB boyuta sahip olacağını söyledi. Aynı şekilde 15.3 MB'lık bir güncelleme de 3.6 MB'a kadar düşebilecek, yani indirilen veri miktarında %76'lık bir azalma yaşanacak.

1469353048_android-app-sizes.jpg

Google, aynı zamanda APK Expansion uzantılı dosyaların boyutunu azaltacak birkaç düzenleme de yaptı. Bu düzenleme sayesinde APK Expansion uzantılı dosyaların boyutu ortalama olarak %12 azalacak. APK Expansion güncellemelerinin boyutu ise ortalama olarak %65 azalacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.