Mobil

Qualcomm, iPhone 8'i tehlikeye atabilir

Qualcomm, ITC'den ABD'nin iPhone ithalatını yasaklamasını istedi.


Apple ve Qualcomm, telif ücretleri konusunda bir savaşın ortasındalar. Geçtiğimiz ay, Apple karışıklık düzelene kadar çip üreticisine telif ücreti ödemeyi bırakmaya karar verdi. Bu karar, Qualcomm'un merkezi olan San Diego'da doğal olarak olumlu karşılanmadı.Sonuç olarak şirket, Uluslararası Ticaret Komisyonu'ndan Apple iPhone'u ABD'ye ithal etmesi için bir ticaret yasağı uygulamasını istiyor. Ticaret yasağı yerine getirildiğinde, ABD'nin çok beklenen Apple iPhone 8'in piyasaya sürülmesini tehlikeye atabileceği bildirildi. 

Kavga, Qualcomm tarafından yüksek hızlı bir internet bağlantısı bulunan akıllı telefonlarda, Qualcomm adı ile herhangi bir bileşen içermese bile, telif ücreti ödemesine izin veren patentlerin üzerinde ortaya çıktı. Apple bunun haksız olduğunu ve Qualcomm'a ödeme yapmamakla bir miktar intikam alabileceğini söylüyor. İkincisi, Apple ödemeyeceği için, ikinci çeyrekte daha önce tahmin edildiğinden daha düşük kâr bildirmesi bekleniyor. 

1493885604_apple-vs-qualcomm-lawsuits.jpg

ITC, ABD'de mal ithalatını engelleme ve davaları federal bölge mahkemelerine göre daha hızlı bir şekilde işleme yetkisine sahip Washington'da bulunan yarı adli bir ajanstır.

Apple'ın CEO'su Tim Cook, çip üreticisinin dünyanın herhangi bir yerindeki iPhone satışlarını durdurma girişiminde bulunma ihtimali sorulduğunda, patentlerin lisanslandırılmasına ilişkin kurallar uyarınca gerekli şartları sunmadığını söyledi.

Cook, Salı günü analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde  yaptığı açıklamada, "Hem fiyat, hem de işletme şartları." Dedi. "Qualcomm, Apple'a böyle bir teklifte bulunmadı" diye ekledi. "Kimsenin buna dayalı olarak iPhone'u yasaklamaya karar vereceğine inanmıyorum. Bu konuda birçok içtihadı var. Ama göreceğiz."

iPhone, sözleşmeli üreticiler tarafından Asya'da inşa ediliyor. ITC'ye başarılı bir şekilde itiraz etmek, Apple'ın toplam satışlarının yüzde 40'ını oluşturan ABD pazarından potansiyel olarak etkileyebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.