Qualcomm, otomatik güvenlik çip üreticisi Autotalks'ı satın alıyor

Qualcomm, Autotalks adlı İsrailli bir fabrikasyon çip üreticisini satın almayı kabul etti.

Qualcomm, otomatik güvenlik çip üreticisi Autotalks'ı satın alıyor

TechCrunch'a göre, anlaşma şirkete yaklaşık 350 ila 400 milyon dolara mal olacak. Autotalks, hem sıradan hem de sürücüsüz araçlar için yol güvenliğini artırmaya yönelik çipler ve araçtan her şeye (V2X) iletişim teknolojileri yaratıyor. Qualcomm yaptığı duyuruda, Autotalks'ın "üretime hazır, çift modlu, bağımsız güvenlik çözümlerinin" bulut bağlantılı destekli ve otonom sürüş teknolojileri seti olan Snapdragon Dijital Şasiye dahil edileceğini söyledi.         

Qualcomm Technologies, Inc.'in otomotivden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Nakul Duggal yaptığı açıklamada, "2017'den beri V2X’in araştırma, geliştirme ve dağıtımına yatırım yapıyoruz ve otomotiv pazarı olgunlaştıkça akıllı ulaşım sisteminin yanı sıra gelişmiş yol kullanıcı güvenliği için bağımsız bir V2X güvenlik mimarisine ihtiyaç duyulacağına inanıyoruz.

Qualcomm, otomatik güvenlik çip üreticisi Autotalks'ı satın alıyor

Autotalks'ın gerçek dünyadaki yol kullanıcı güvenliği zorluklarını çözmeye odaklanarak V2X teknolojileri ve ürünleri oluşturmaya yönelik onlarca yıllık pazara sürüm süresini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu çok önemli güvenlik teknolojisinin kitlesel pazar tarafından benimsenmesini sağlayacak küresel V2X çözümleri sunma deneyimini ve taahhüdünü paylaşıyoruz.” dedi.

Qualcomm, otomotiv endüstrisinin önümüzdeki yıllarda en büyük büyüme ve gelir kaynaklarından biri olmasını bekliyor. Şirket geçen yıl CES'te, otomobil üreticilerinin araba yapmak için kullanabilecekleri "açık, ölçeklenebilir ve modüler" bir teknoloji olan Snapdragon Ride Vision platformunu tanıtmış ve 2022'nin sonlarında, otomotiv fırsatlarının, önceki kazanç raporunda açıkladığı 10 milyar dolardan 30 milyar dolara artış sağladığını söylemişti. Şirket ayrıca o zamanlar otomotiv işletme gelirinin 2026 mali yılına kadar 4 milyar ABD dolarına ulaşacağını tahmin ettiğini de belirtmişti.