Mobil

Qualcomm: oyunlar mobil cihazlara yönelecek

Qualcomm' a göre oyun konsolları ileride yerlerini mobil cihazlara bırakacak.


Şu sıralar oyun sektörü bir hayli mobil cihazlarla anılmaya başladı. İlk olarak Electronic Arts mobil cihazların oyun dünyasındaki geleceği hakkında konuşmuş ve bu konuda yatırımlar yapacaklarını belli etmişlerdi.

Şimdi ise dünyanın en büyük çip üretecileriden biri olan Qualcomm, hızlı gelişen mobil işlemciler sayesinde, oyun konsolları zaman içerisinde yerlerini mobil cihazlara bırakacağına inanıyor.

Snapdragon işlemcilerinde yeni bir isimlendirmeye giden Qualcomm, hedef kitle ve performansa göre S1, S2, S3 vb. gruplara ayırdı. S3 olarak isimlendirilen mobil işlemcisinin detaylarını da paylaştı.

S3, çift çekirdekli 1.5GHz' de çalışan ve Scorpion tasarımını temel alıyor. Adreno 220 grafik birimi de bu işlemciye eşlik ediyor. Ayrıca Qualcomm yakın zaman çıkması planlanan S4 hakkında da ciddi açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara konsolları bitirecek olan mobil işlemci S4 olacak. 28nm üretim teknolojisine sahip olacak olan S4, yeni nesil Krait mimarisini temek alacak ve Adreno 225 grafik işlemcisini kullanacak. Ayrıca S4' ün dört çekirdekli versiyonlarıda hazırlanıyor.

1312793133_qualcommdetay.jpg

Qualcomm iddalarını belgelemek adına bir sunum hazırlamış. Bu sunuma göre S4 işlemci ile konsollardaki oyun deneyimini mobil cihazlara taşıyabileceğine dikkat çekiliyor. Windows Phone 7 telefonlarındaki xBox Live servisinin S2 işlemci ile çalıştığını belirten Qualcomm, S4' ün bu çıtayı ciddi oranda yükselteceğinide ekledi. Hatta 1 Watt' ın altında güç tüketimi ile yüksek enerji verimliliğine sahip işlemcilerle.

1312793148_qualcommdetay2.jpg

Sonuç olarak Qualcomm, oyun sektörünün mobil cihazlara yönelerek, konsolları geride bırakma konusunda umutlu. Ama şunuda gözden geçirmek lazım. Konsollarda sonuçta yerinde saymayacak mobil cihazlar gibi konsollarda sürekli olarak gelişiyor. Artık insan hareketlerini de algılar pozisyona geldiler. Buda küçümsenecek bir durum değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.