Mobil

Qualcomm'dan orta seviyeye yeni işlemci: Snapdragon 710

Qualcomm, 10 nm işleme teknolojisi üzerine kurulan ve orta seviye cihazları daha güçlendirecek yeni Qualcomm Snapdragon 710 işlemci setini tanıttı.


Snapdragon 710, çok çekirdekli yapay zeka motoru ve sinirsel ağ işleme kapasitelerine sahip yapay zeka için verimi yüksek olan mimariler ile tasarlandı. 

Yeni bir mimari sunan Snapdragon 710 işlemci seti, 600 sınıfıyla kıyaslandığında aşağıdaki alanlarda performans geliştirmelerine sunuyor:

Yapay Zeka: Bu yeni platform, akıllı telefonları kullanıcılar için çok çekirdekli yapay zeka motorunun güç sağladığı kamera ve ses alanlarında özelleştirilmiş bir deneyime dönüştürüyor. Yapay zeka motoru sayesinde Snapdragon 660 ile kıyaslandığında yapay zeka uygulamalarında iki kat performans iyileştirmesi sunuyor. Yapay zekanın kapasitelerini kullanan Snapdragon 710, içerik açısından zengin fotoğrafların ve videoların yakalanmasını ve oluşturulmasını ve doğal etkileşimler için ses ve konuşma düzeninin kişiselleştirilmesini sağlıyor. 

Fotoğraf/Video Çekimi: Yeni Qualcomm Spectra 250 ISP, düşük ışıkta daha üstün fotoğraf çekimi, gürültüyü azaltma, hızlı odaklama, görüntüyü dengeleme, pürüzsüz yakınlaştırma ve gerçek zamanlı bokeh efektleriyle profesyonel seviye kaliteye sahip resimlerin ve videoların yakalanmasını geliştiriyor. Qualcomm Spectra 250 ISP, tekil ISP ile 32 Megapiksel, çift ISP ile 20 Megapiksel'e kadar süper çözünürlükler sunuyor. Ek olarak Snapdragon 710'un içindeki yapay zeka motoru, video tarzının aktarılmasını, derin portre modlarını ve aktif derinlik algılayıcısıyla Face ID veya Unlock'u pürüzsüz, hızlı bir şekilde destekliyor.

Görüntüleme: Snapdragon 710, HDR videoların ve uygulamaların görüntülenmesinde 4K HDR geri oynatım özelliği sunuyor. Bu özellik 800 sınıfı dışındaki bir üründe ilk defa yer alıyor. 4K HDR geri oynatımı, Snapdragon 710'a daha fazla parlaklık, daha geniş renk gamı ve renk derinliği sunuyor. Böylece en popüler video yayını hizmetleri üzerinden 4K HDR destekli içerik görüntülendiğinde gelişmiş görsel kaliteye sahip oluyor.

Bağlanırlık (Connectivity): Snapdragon 710, 800 Mbps'ye kadar indirme hızlarını destekleyen Kategori 15 LTE modemi olan yeni Snapdragon X15 LTE modemine sahip. Bu modem, 700 serisini 4G LTE'nin en gelişmiş özelliklerinden bazılarıyla buluşturuyor. Bu özellikler arasında 4x4 MIMO teknolojisine sahip olmayan cihazlarla kıyaslandığında daha hızlı indirme hızı için sinyalin zayıf olduğu durumlarda ve kalabalık yerlerdeki Lisans Destekli Erişim (LAA) durumlarında yüzde 70 daha fazla indirme hızı sunan 4x4 MIMO teknolojisi (2 taneye kadar kümelenmiş taşıyıcılar) yer alıyor.

Snapdragon 710 aynı zamanda gelişmiş Bluetooh 5'in ultra düşük güçte çalışan kablosuz kulakları desteklekliyor.

Performans ve Batarya: Snapdragon 710'u temel alan cihazlarda Snapdragon 660 ile kıyaslandığında oyun oynarken veya 4K HDR videoyu tekrar oynatırken gerçekleşen güç tüketiminde yüzde 40, video yayınlarken de yüzde 20 azalma görülmesi hedefleniyor. Ek olarak ARM Cortex teknolojisi üzerinde kurulan yeni Kryo 360 mimarisi de Snapdragon 660 ile kıyaslandığında yüzde 20 performans artışı, yüzde 25 daha hızlı web taraması ve uygulamanın ilk defa açılırken yüzde 15 daha fazla hız sağlaması için optimize edildi.

En yeni Qualcomm Quick Charge 4+ teknolojisiyle kullanıcılar 15 dakika içerisinde yüzde 50 şarja sahip olabiliyor.

Üreticilere gönderilmeye başlanan Snapdragon 710 işlemci seti bu yılın ikinci çeyreğinde tüketici cihazlarında yer alması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.