Mobil

Qualcomm telefonları 4 kat daha hızlı şarj eden Quick Charge 3.0’ı duyurdu

Mobil cihazlar artık 4 kat daha hızlı şarj olacak.

Qualcomm telefonları 4 kat daha hızlı şarj eden Quick Charge 3.0’ı duyurdu

Akıllı telefonlarda pil artık kullanıcıların üzerinde durduğu özelliklerden biri haline geldi. Son dönemde birçok üretici pil kapasiteni artırmak yerine, verimli bir yazılım ve daha hızlı şarj teknolojisiyle pil sorununa çözümler üretiyor.

Dünyanın bir numaralı mobil çip tasarımcısı Qualcomm hızlı şark teknolojisini bir adım daha ileri taşıdığını açıkladı. Firma, akıllı telefonlar için geliştirilen geleneksel şarj sistemlerine göre tam dört kat daha hızlı şarj eden Quick Charge 3.0’ı duyurdu. Quick Charge 3.0 hali hazırda birçok Qualcomm işlemci tarafından desteklenen Quick Charge 2.0’dan %38 daha hızlı dolum sağlıyor. Somut bir örnek vermek gerekirse; Quick Charge 3.0 teknolojisine sahip bir telefonun pili 35 dakika’da %80 dolum seviyesine ulaşacak.

Qualcomm, Quick Charge 3.0  teknolojisinde ilk defa INOV adlı yeni bir algoritmadan yararlanıyor. Yeni özellik telefonun güç düzeyine uygun voltaj ihtiyacını 3.6 V ile 20 V aralığında belirliyor.

Quick Charge 3.0 ayrıca geçmişe dönük destek de sunuyor. Qualcomm’un mevcut hızlı şarj desteğine sahip adaptörler ve son dönemde mobil cihazlarda kullanımı artan USB Type-C Quick Charge 3.0 teknolojisini destekleyecek.

Quick Charge 3.0, Snapdragon 820'nin yanı sıra Snapdragon 620, 618, 617 ve 430 işlemcilere sahip mobil cihazlarda kullanılacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.