Mobil

Qualcomm'dan Android tabanlı oyun konsolu sürprizi

Yonga seti devi Qualcomm, Android tabanlı oyun konsolu üzerinde çalışmalarına başladı. Nintendo Switch'e rakip olacak olan konsolun detayları burada.

Qualcomm'dan Android tabanlı oyun konsolu sürprizi

Nintendo Switch ile yükselişe geçen el konsolları şimdi de Qualcomm'un ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Qualcomm'un yakın zamanda Android tabanlı oyun konsolu üzerinde çalıştığı bugün ortaya çıktı. Qualcomm'un oyun konsolu tahmin edebileceğiniz gibi elde oynanacak ve direkt olarak Nintendo Switch'i hedef alacak.

Söylentilere göre; Qualcomm'un konsolu, Joy-con'a benzeyen çıkarılabilir denetleyicilerle Nintendo Switch'e benzer bir boyuta sahip olacak. Konsol, normal bir akıllı telefondan daha kalın bir gövde ile gelecek. Qualcomm, bu ekstra alan ve termal tavan boşluğunun yongalarının daha hızlı ve daha verimli çalışmasına izin vereceğine inanıyor.

XDA geliştiricilerinin baş editörü Mishaal Rahman'a göre; konsol 6,65 inç büyüklüğünde Full HD + ekrana, 6.000 mAh bataryaya ve daha iyi soğutma için aktif soğutmaya sahip olacak.

Diğer söylentiler ve bilgiler arasında ekran çıkışı için olası bağlantı noktaları (mini HDMI veya USB-C), SD kart genişletme, Android 12 tabanlı özel bir Launcher, Bluetooth bağlantısı ve tabii ki 5G desteği yer alıyor.

Qualcomm'dan Android tabanlı oyun konsolu sürprizi - Resim : 1

Konsolun fiyatının 300 dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Android telefonlara alınacak olan küçük bir aparat ile bildiğiniz gibi kontrolcüler bağlanabiliyor ve bu sayede telefonlar konsola dönüşebiliyor. Bu gerçek varken Qualcomm'un konsolunun başarılı olması biraz zor görünüyor.

Eğer Qualcomm, bu alanda başarılı olmak istiyorsa konsoluna özel oyunlar üretmesi gerekiyor. Aksi durumda tüm Android telefonlarda çalışan Android oyunlar için ekstradan konsol satın alacak kişi sayısı çok az.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.