Mobil

Qualcomm’dan Samsung ve Intel’e gönderme

Mobil dünyasının lider çipset üreticisi rakiplerini eleştirdi.

Qualcomm’dan Samsung ve Intel’e gönderme

Mobil dünyasının önde gelen çipset üreticilerinden Qualcomm, halihazırda birçok markaya ürünlerini pazarlıyor. Özellikle LTE destekli ülkelerin nerdeyse tamamında Qualcomm çipsetlerin kullanıldığını görüyoruz.

Şirket, bir süre önce sona eren CES 2013 etkinliğinde Snapdragon 600 ve 800 serisini duyurmuştu. Dört çekirdekli bir yapı sunan işlemciler, Cortex-A15 ve 28nm mimarisinde üretim gösteriyor.

Çin’de bir etkinliğe katılan Qualcomm CEO’su Paul Jacobs, Samsung ve Intel hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Samsung’un son olarak tanıttığı 8 çekirdekli Exynos 5 octa’nın çok çekirdekli yapısının tamamen kullanıcıyı etkilemek amacıyla öne sürüldüğünü ifade eden CEO; 8 çekirdeğin tümü aynı anda görev yapmayacak, dörderli gruplar şeklinde işlev görecek.
1358448658_snapdragon-800.jpg

CEO, sözlerinin devamında diğer üreticilere de göndermede bulunarak “Diğer çipset üreticilerinin çözmesi gereken en önemli sorun pil tüketimidir. Bizim ürettiğimiz işlemciler dört çekirdek yapısına sahipken, güç-performans dengesini çok iyi sağlıyoruz. Bu sebeple çekirdek sayını arttırmaya gerek duymadık.”

Mobil dünyasında henüz adım atan Intel’de eleştirilerin hedefindeydi. Jacops, Intel için “Mobil dünyası, PC sektöründen çok farklı bir kulvar ve bu alanda rakibimize şans vermiyoruz.” değerendirmelerinde bulundu.

Yorumlar
incorsn
aynen 4 cekirdek daha tam anlamiyla oturmamisken 8 e gerek yok. cift ramli telefon sayisi az.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.