Mobil

Qualcomm'un performans canavarı işlemcisi Snapdragon 805 önce Windows Phone ekosistemine mi geliyor?

GFXBenchmark testlerinde Snapdragon 805 ile çalışan Windows Phone işletim sistemiyle çalışan mobil bir cihaza ait verilere rastlandı

Qualcomm'un performans canavarı işlemcisi Snapdragon 805 önce Windows Phone ekosistemine mi geliyor?

Windows Phone 8 işletim sistemi illk tanıtıldığında Snapdragon S4 platformu kullanıyordu ve uzun sürede bu platforma bağımlı kaldı. Daha sonra Nokia'nın Ekim ayında AbuDabi'de yaptığı etkinlikle tanıtıtğı Lumia 1520 öncesinde gelen güncelleme ile o gün için en hızlı işlemci çözümü Snapdragon 800'ün Windows Phone telefonlarda kullanılmasına da olanak sunmuştu. 

En düşük donanıma sahip olan Lumia 520'de bile gözalıcı çalışan Windows Phone işletim sistemi Snapdragon 800 ve 2GB bellek ile oldukça tatmin edici sonuçlara imza attmıştı. Android ekosisteminde üreticiler 2014 yılı telefonlarında Qualcomm'un Snapdragon 800 işlemcisinin upgrade edilmiş versiyonu olan Snapdragon 801'i kullanmaya başladılar.

Qualcomm yılın 2.yarısı içinde satışa sunacağı 64 bit 4 çekirdekli Snapdragon 805 işlemcisini de duyurmuştu. Gelen haberlere göre Android ekosisteminde bu işlemciyi kullanması muhtemel LG G3'ten evvel bu işlemciyi bir Windows Phone telefon kullanabilir. 

1396436813_snapdragon-805.jpg

GFXBenchmark testlerinde ortaya çıkan ve 1422x800 gibi çok entresan bir ekran çözünürlüğüne sahip bu cihazın piyasaya sürüldüğünde 2K çözünürlüğünde olmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Çünkü Qualcomm Snapdragon 805 işlemcisinin 2K ekranlar için üretildiğini üstüne basa basa bildiriyor. Bundan daha düşük bir çözünürlükte bu işlemcinin neler yapabildiğini hayal etmek oldukça zor olacaktır.

Bunun bir telefon mu yoksa tablet mi olduğu henüz belli değil fakat bu cihazla ilgili bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Not: Haber için Engin Bey'e teşekkürler

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.