Realme GT 5 Pro, OnePlus 12'ye rakip oluyor

Realme'nin yeni amiral gemisi GT 5 Pro, piyasadaki yerini alıyor. Sony'nin LYT-808 kamerası ile donatılan bu cihaz, OnePlus 12 ile rekabette iddialı bir konuma geliyor.

Realme GT 5 Pro, OnePlus 12'ye rakip oluyor

OnePlus, şirketin 10. yıl dönümüne özel olarak OnePlus 12'yi Çin'de bugün piyasaya sürüyor. İki gün sonra ise Realme, ülkede Realme GT 5 Pro'yu tanıtacak. Her iki akıllı telefon da Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti ile donatılmış olup birbirleriyle rekabet edecekler. Benzerlikler sadece burada bitmiyor; her iki cihaz da aynı ana kameraya sahip.

Realme GT 5 Pro, 50MP LYT-808 ana kameraya sahip. OnePlus 12 ise aynı OIS destekli 50 megapiksel Sony LYT-808 ana kamerayı kullanıyor, bu kamera OnePlus Open / Oppo Find N3 katlanabilir telefonlarda da bulunuyor. Realme GT 5 Pro da aynı ana kamerayı özellikler arasında barındıracak.

Şu anda LYT-808, Sony'nin 1 inçlik Sony IMX989 lensi veya gelecek yılın başında çıkması beklenen 1 inçlik LYT-900'den sonra en güçlü kamera sensörü. LYT-808, hem donanım hem de algoritmaları içeren işbirlikçi bir tasarım üzerine kurulu. Bu kamera, zorlu aydınlık ve karanlık unsurları aynı anda başarıyla geri kazanıyor, aydınlık alanlarda aşırı pozlamayı önlerken karanlık kısımlardaki karmaşık detayları koruyor.

Realme GT 5 Pro, OnePlus 12'ye rakip oluyor

Ayrıca, GT 5 Pro, bir periskop telefoto kamera içeren ilk Realme akıllı telefonu olacak. Belirli olarak, cihaz 3x optik zoom ve 120x dijital zoom sunacak IMX890 50 megapiksel periskop zoom kameraya sahip. Şirket bunu reklamını yapmasa da, cihazın arka kamera kurulumunun ultra geniş çekimler için IMX355 8 megapiksel bir kamerayı da içerdiği söyleniyor.

GT 5 Pro, Realme'nin kablosuz şarj desteği sunan ilk modeli olma özelliğini taşıyor ve Realme'nin amiral gemisi akıllı telefonları arasında en büyük 5,400mAh bataryaya sahip. Ayrıca, bir USB 3.2 destekli USB-C portu ve bir AI süper asistan içeren ilk Realme akıllısı. Snapdragon 8 Gen 3 tarafından desteklenen GT 5 Pro, Realme UI 5 tabanlı Android 14 ile çalışıyor, bu da şirket için bir ilk. Realme, GT 5 Pro kullanıcıları için üç ana Android OS yükseltmesi ve dört yıl güvenlik güncellemesi sunmayı taahhüt ediyor.