Mobil

Rekabet Kurulu WhatsApp için soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu WhatsApp için soruşturma başlattı. Verilerimizi almak isteyen WhatsApp ile ilgili soruşturmanın detayları haberimizde.

Rekabet Kurulu WhatsApp için soruşturma başlattı

WhatsApp'ın kişisel verileri toplayıp, işleyip ve Facebook iştirakleri ile paylaşmasına Rekabet Kurulu sessiz kalmadı. Rekabet Kurulu WhatsApp için soruşturma başlattığını açıkladı. Görünüşe göre WhatsApp dilediği gibi verileri toplayıp işleyemeyecek.

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatmasının yanında, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu da durdurdu. WhatsApp hakkında devletimizin bir önlem alması gerektiğini geçen günlerde size aktarmıştık. Bugün beklenen oldu ve WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası Türkiye'de artık yürülüğe girmeyecek.

Rekabet Kurulu'nun WhatsApp ile ilgili olan açıklamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

"Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar
BOH...
WhatsApp ve Facebook profil verilerinin ilk önce T.C. devletiyle paylaşılmasının sağlanmasıni şart koşsunlar. Saf kullanıcısından aldığı verileri ülkeler arası paylaşımı gerekir. Denge böyle sağlanır. Önce alıştir sonra sözleşmeyle kullanıcıyı ortada bırakmak. Yani kabul etmeyenin veya kabul edenin gizliliği elden gidecek gibi. Yurtdışına çıkış yaparken pasaporta ki adı soyadıyla cep numarası yla başına ne tür işler gelir kimbilir...
Cevapla
💎G@kko💎
Devletimiz var olsun her zaman ne karar verilirse boynumuz gıldan incedir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.