Renault'nun 20.000€ altındaki Twingo EV'si Çinli bir ortakla geliştirilecek

Renault’un, uygun fiyatlı elektrikli otomobili yeni Twingo EV ismi açıklanmayan Çinli bir mühendislik firmasıyla birlikte geliştirilecek. Bu ortaklık, uygun maliyetli ve hızlı elektrikli araç geliştirme sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

Renault'nun 20.000€ altındaki Twingo EV'si Çinli bir ortakla geliştirilecek

Çinli firmaların elektronik otomobil piyasasında diğer dünya ülkelerine oranla daha fazla üretim çabası içerisinde olduğunu biliyoruz. Çinli otomobil devlerinin düşük maliyetlerle etkileyici özelliklere sahip otomobiller üretebilmesi Renault gibi piyasada var olma çabası içinde olan firmaları işbirliğine itiyor.

Renault, yeni Twingo EV modelini geliştirmek için ismi açıklanmayan bir Çinli mühendislik firmasıyla işbirliği yapacağını duyurdu. Bu karar, geliştirme süresini ve maliyetlerini iyileştirmek amacıyla alındı. Çinli firmaların uygun maliyetli elektrikli araçlar konusundaki uzmanlığı göz önünde bulunduruluyor. Örneğin, BYD, Seagull modelini önümüzdeki yıl Avrupa'da 20.000€’dan daha düşük bir fiyatla satışa sunmayı planlıyor.

Bu ortaklık, Renault'nun elektrikli araç geliştirme sürecini hızlandırmayı amaçlıyor. Konuya yakın kaynaklardan biri, Çin'deki mühendisliğin Avrupa'dan daha ucuz olmasa da mevcut elektrikli araç teknolojisi yeniliklerinin çoğunun oradan geldiğini belirtti.

Bu gelişme, Renault ve VW arasında bu ayın başlarında yaşanan ortaklık girişiminin başarısız olmasının ardından geldi. Renault, VW ile birlikte uygun fiyatlı bir Twingo geliştirmeyi planlıyordu, ancak VW kendi başına ilerlemeye karar verdi. Bunun üzerine Renault, bağımsız olarak bu Çinli partnerle çalışmayı seçti.

Yeni Twingo EV'nin tasarımı ve ileri mühendislik çalışmaları Fransa'da yapılıyor, üretim ise Avrupa'da gerçekleşecek. Bu modelin mevcut Twingo'nun da üretildiği Slovenya'da üretilmesi bekleniyor. Twingo EV, ilk olarak geçen yıl duyurulmuştu ve piyasaya sürüldüğünde 20.000€’dan düşük bir fiyatla sunulacak. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de en çok satan elektrikli otomobil modeli TOGG TX10. Sizce Yeni Twingo EV bu başarıya ortak olabilecek mi ?