Mobil

Retina Flash diğer iPhone'lara gelebilir

Apple'ın ön kameralarda flash olarak kullanacağı sistem diğer iPhone'lara da gelebilir.

Retina Flash diğer iPhone'lara gelebilir

Yeni telefonu iPhone 6S'de kamera konusunda "kendisi için" büyük yeniliklere giden Apple, yeni 5MP ön kamerasına flash olarak ekranı kullandı. Bu özelliğe de "Retina Flash" ismini verdi.

Nedir bu Retina Flash?

Retina Flash özelliğinin temel amacı ön kamerada bir flash etkisi yaratmak. Çalışma sistemine bakacak olursak; ön kamerada fotoğrafınızı çekmek için tuşa bastıktan sonra iPhone'un "retina" ekranı full parlaklığa geçiyor ve "tam ekran beyaz ışık" veriyor. Fotoğraf çekildikten sonra da ekran eski haline dönüyor. Böylece telefonun ekranında flash olarak yararlanılıyor.

1441971665_facetimeflash.jpg

Tabii ki 4K video çekme özelliği gibi bu da Apple'ın kendi bulduğu bir özellik değil. Daha önce jailbreakli cihazlarda bu özellik bir tweak ile kullanılabiliyordu. Apple ise 3G FaceTime, Control Center ve daha bir sürü özellik gibi Retina Flash özelliğini de karşı çıktığı Jailbreak'ten aldı. 

Gelgelelim konumuza. Retina Flash isimli özellik yazılımsal bir özellik olduğuna göre biz bu özelliği sadece iPhone 6S dışında diğer iOS cihazlarda da görebiliriz. Teknik olarak bu mümkün. Bakalım Apple eski cihazlarına da Retina Flash özelliğini getirecek mi? iOS 9 çıktığında öğreneceğiz...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.