Mobil

RIM, işçilerine neden tatil yasağı koydu?

RIM işçilerinin çalışma koşulları neden değişti?


RIM'in yöneticileri, yeni BlackBerry 10 işletim sisteminin planlanan sürede yetiştirebilmek için işçileri feda etti.

BlackBerry 10 işletim sisteminin, BlackBerry telefonlar için bir milat olması bekleniyor. RIM yaşadığı zarardan dolayı BlackBerry 10'u söz verdiği tarihe yetiştiremeyeceğini açıklamıştı. BlackBerry 10 işletim sistemli modellerin 2013 yılına ertelenmesi üzerine zaten işlerin iyi gitmediği şirkette baş gösteren huzursuzluk alınan son kararla iyice arttı.

Bir gazetenin ortaya çıkardığı iddialara göre şirketin Ottowa'da bulunan yönetim merkezindeki çalışanların haftalık çalışma süresi 5 günden 6 güne çıkarılmış. Ayrıca yaz tatillerine de kısıtlama getirilmiş.

1341763884_ottawa1.jpg

RIM tarafından bu konu ile ilgili yapılan açıklamada, BlackBerry 10 platformunun başarılı bir şekilde piyasa çıkmasının ve BlackBerry 10 destekli modellerin satışına başlanmasının 1 numaralı önceliğe sahip olduğu belirtilirken tüm çalışanların bu hedef için gösterdiği çabadan dolayı şirket yönetimi gurur duyuyor dedi.

RIM'in toplamda 16.000 çalışanı bulunuyor. Şirketin Ottowa'da ise 1600 çalışanı mevcut. Önümüzdeki yıla kadar kovulacak olan 5000 işçi arasında olmak istemeyen çalışanlar her şeye razı oluyorlar.

RIM'in kötü giden ekonomik durumu nedeniyle yatırımcılar şirketi sıkıştırıyor. Ayrıca bu sebepten dolayı ertelenen işletim sistemi nedeniyle zor durumda kalan yazılım geliştiriciler de isyan etmeye başladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.