Mobil

Rusya'dan milli yazılım hamlesi

Rusya'nın üzerinde çalıştığı yeni bir yasal düzenleme ülkede satılan birçok elektronik cihazda yerli yazılım bulunmasını zorunlu hale getiriyor.

Rusya'dan milli yazılım hamlesi

Rusya, ülkede satılan elektronik cihazlarda yerli yazılım bulunmasını zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. İnterneti kontrol etme amaçlı yapılan bu hamlenin başta iPhone olmak üzere birçok telefonun satışına engel getirebileceği iddia edildi.

Rusya'dan milli yazılım hamlesi

BBC'nin haberine göre Rusya, yerel teknolojileri geliştirmek için yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Sızan bilgilere göre ülkede satılan telefon, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlarda Rus yapımı yazılım bulunması gerekecek. Bu yazılımlara sahip olmayan cihazlar ülkede satılamayacak.

Halen taslak aşamasında olan yasa tasarısına göre hangi cihazların bu kurallara uymak zorunda olduğu kesin olarak belirlenmiş değil. Kanun koyucuların açıklamasına göre bu hamledeki amaç kullanıcıların Rusya merkezli yazılımları da görmesi. Elbette orijinal uygulamaları ya da Rusya yapımı uygulamaları seçmek kullanıcının tercihine bırakılıyor.

Yorumlar
Tugbaakcs
Çok güzel acba bires sorcam bana kacasatarsin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.