Mobil

Sahte IMEI ile cihaz kullananlar şimdi yandı!

Yurt dışından çeşitli yöntemlerle yurda sokulan ve sahte imei atmak suretiyle satışa sunulan kaçak telefonlara yönelik ülke çapında operasyon başlatıldı.

Sahte IMEI ile cihaz kullananlar şimdi yandı!

Akıllı telefonların yurt dışından kaçak yollarla ülkeye sokulması da, bu telefonlara farklı yöntemler kullanılarak imei kaydı oluşturup satılması da 7'den 70'e herkesin bilgi sahibi olduğu bir durum. Tabi bu bilgi sahibi kesimin içerisinde devletin de olduğunu söylemeye gerek yok sanıyoruz.

Bununla birlikte son zamanlarda dolar kurunun frenlenememesi gibi ulusal, çip krizi yüzünden üretimin düşmesi gibi uluslararası sorunların üst üste gelmesi yüzünden bütün teknoloji ürünlerinde olduğu gibi akıllı telefonlarda da fiyatlar katlanarak arttı.

Akıllı telefon fiyatlarındaki bu önlenemez artış da, kaçak yollardan yurda sokulan telefon miktarında patlamaya yol açtı. Öyle ki, artık satılan her 5 telefondan 1'inin sahte imei'ye sahip kaçak cihaz olduğu tahmin ediliyor. Peki telefonlar nasıl satılıyor?

Sahte IMEI ile cihaz kullananlar şimdi yandı!

Kaçakçıların bir şekilde ülkeye soktukları telefonlar, çeşitli depolarda toplu şekilde muhafaza edildikten sonra, şebekelerin kendi kuryeleri tarafından telefon satıcılarına ulaştırılıyor. Daha sonra bu telefonlara, eski, kullanılmayan telefonların imei numaraları klonlanarak satılıyor.

 İşte İçişleri Bakanlığı tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamaya göre, bu kaçakçılara Türkiye genelinde 76 ilde eş zamanlı olarak 341 farklı adreste operasyon gerçekleştirildi ve 70'den fazla kişi gözaltına alındı. Söz konusu operasyonlarda ise 1.200'e yakın akıllı telefonun ele geçirildiğini duyuran bakanlık yetkilileri, operasyonların hız kesmeden devam edeceğinin de altını çizdi.

Yorumlar
Ftrx
Sana ne lan admin sevine sevine haber yapmışsın. İndirsinler doları fiyatlar makul olsun alsın millet. Sen kimin işçisisin biraz gariban vatandaştan yana ol
Cevapla
Zamazam
Açılın telefona uygulanan vergi sistemini açıklıyorum.Eksik varsa düzeltin.Gelen telefon 150 dolar üzerindeyse otomatikmen 200 dolar üzerinden vergi hesaplanıyor bunun üzerine %1 kültür fonu + %10 TRT bandrol + %50 gümrük vergisi+ %18 KDV 150 dolarlık bir telefonun vergisi 4000 TL aşağı yukarı.Bu vergilerle bu yola vatandaşı iktidar itiyor.Biz meraklısı mıyız? kaçak telefonun garantisi yok,imei si kapanıyor.Zama zam hani bana zam?
Cevapla
İlkAlp
Baskına giden 10 memurun 8i de bu telefondan kullanıyordur😁😂
Cevapla
Millet
Kaçağa devam 1200 telefon nedir ki? Ben ayda 2000 telefon sokuyorum ülkeye. Gariplere uygun fiyattan veriyorum. Devletten daha çok düşünüyorum milletimi. Devlet önce lüks yatların yakıt fiyatına vergi koysun amk! Allah'ı yok bunların!
Cevapla
Abdullah
Yurtdışı ile Türkiye arasında telefon başı en fazla 150 TL fark var abartmasinlar okadar doların yükselmesiyle evine ekmek götürmek te zorlanan insanlarimiz mecburi olmadığı sürece tuşlu TLF bile alamıyor . yurtdışında milletler artık paramızı peçete olarak kullanıyor.be Allah belalarını versin sebep olanın ülkemizi bu hale sokakların
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.