Mobil

Salla telefonu şarj olsun

Yapılan çalışmaya göre telefonunuzu şarj etmek için sallamanız yetecek.

Salla telefonu şarj olsun

Cep telefonu kullanırken artık şarjınız bitmeyecek.  Amerika'da araştırmacılar, acil durumlarda, cep telefonunuzu sallayarak şarj edebileceğiniz bir sistem üzerinde çalışma yapıyorlar.

Araştırmayı yapan Virginia Tech Üniversitesi'nden Shashank Priya ve ekibi, cep telefonlarında ses, basınç ve hareketi enerjiye dönüştürecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Yapılan çalışmaya göre, telefonu tuşlarken ya da sallarken kullanılan enerjinin, cihazın içine yerleştirilen ''acil durum şarj aletine'' aktarılacak.

1352885938_telefon.jpg

Piezoelektrik madde ile ses ve basınç karşısında vereceği tepkinin, telefonu çalıştıracak enerjiye dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini araştıran ekip, istediği sonuca ulaştı.

Araştırmacılar, bataryanın boşaldığı acil durumlarda telefonu birkaç dakika sallamanın, önemli bir görüşmeye yetecek enerjiyi depolamaya yeteceğini söylüyorlar.

Yorumlar
EMINE
EVET ARKADISIMIN DEDIGI GIBI DOGRU
Cevapla
Yuri
Koca koca adamlar bile sazan.avi yapıyor xd
Cevapla
fikri
ya da yay sistemi olur. küçük yayı çeker bırakırız o da küçük bir disliyi çevirip hareketten elektrik üretir. patentini almıyorum siz yapın :))
Cevapla
mehmet
teknoloji bu.
Cevapla
Misafir
Boyle bir sistem mm lik akilli telefonlara nasil yerlestirilebilecek cok merak ediyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.