Mobil

Salla telefonu şarj olsun

Yapılan çalışmaya göre telefonunuzu şarj etmek için sallamanız yetecek.

Cep telefonu kullanırken artık şarjınız bitmeyecek.  Amerika'da araştırmacılar, acil durumlarda, cep telefonunuzu sallayarak şarj edebileceğiniz bir sistem üzerinde çalışma yapıyorlar.

Araştırmayı yapan Virginia Tech Üniversitesi'nden Shashank Priya ve ekibi, cep telefonlarında ses, basınç ve hareketi enerjiye dönüştürecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Yapılan çalışmaya göre, telefonu tuşlarken ya da sallarken kullanılan enerjinin, cihazın içine yerleştirilen ''acil durum şarj aletine'' aktarılacak.

1352885938_telefon.jpg

Piezoelektrik madde ile ses ve basınç karşısında vereceği tepkinin, telefonu çalıştıracak enerjiye dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini araştıran ekip, istediği sonuca ulaştı.

Araştırmacılar, bataryanın boşaldığı acil durumlarda telefonu birkaç dakika sallamanın, önemli bir görüşmeye yetecek enerjiyi depolamaya yeteceğini söylüyorlar.

Yorumlar
EMINE
EVET ARKADISIMIN DEDIGI GIBI DOGRU
Cevapla
fikri
ya da yay sistemi olur. küçük yayı çeker bırakırız o da küçük bir disliyi çevirip hareketten elektrik üretir. patentini almıyorum siz yapın :))
Cevapla
Yuri
Koca koca adamlar bile sazan.avi yapıyor xd
Cevapla
can
güneş enerji teknolojisi suan için hazır değil 1 amperlik akımı elde etmek için en az 25x25 cm lik bir alana ihtiyaç vardır
Cevapla
EMINE
EVET ARKADISIMIN ANLATIDIGI GIBI OLUYOR
mehmet
teknoloji bu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.