Mobil

Samsung 2016 sonunda 10nm yonga üretimine başlayacak

Samsung yongaseti üretiminde lider firma olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Şirket 2016 sonunda 10nm üretim sürecine geçiş yapmayı hedefliyor.

Samsung 2016 sonunda 10nm yonga üretimine başlayacak

Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde 14nm fabrikasyon sürecine sahip FinFET tasarımlı Exynos 7420 işlemcisini kullanan Samsung, bu adımla özellikle performans noktasında rakipleri karşısında önemli bir avantaj elde etti. Kriter testlerine göz attığımızda Galaxy S6 ve S6 Edge’in ilk sıralarda olması sürpriz olmasa gerek.

Güney Koreli firma üretim teknolojisini daha geliştirerek 2016 sonunda 10nm sürecini başlatacağını duyurdu. Hacimli üretimi başlayacak 10nm işlemciler performans, kapladığı alan ve güç tüketimi noktasında önemli avantajlar getiriyor. Samsung 10nm’lik yeni işlemcide Exynos 7420’de olduğu gibi FinFET tasarımı benimseyecek.

Son yıllarda geliştirdiği ataklarla sektörün en iddialı yonga üreticilerinden biri haline gelen Samsung bu yıl 14nm’lik Exynos 7420 işlemcisiyle rakipleri karşısında önemli bir başarı elde etti. 10nm üretim süreci için 2016 sonunda hazır olacağını açıklayan firma mobil dünyasının en büyük müşterilerinden biri olan Apple da göz kırpmış oldu.

Sektörün en büyük oyuncularından biri olan TSMC 2015 yılında üretim teknolojisinde Samsung’un gerisinde kaldı ancak şirket 2016 yılı itibariyle 10nm üretim sürecine hazır olacağını belirtti. Intel cephesinde ise geliştirme süreci devam ediyor fakat şirket henüz 10nm üretim planına bir açıklık getirmiş değil. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.