Mobil

Samsung akıllı telefon bölümünü Japonya'dan çekebilir

Samsung için Japonya'da işler hiç de yolunda gitmiyor.

Samsung akıllı telefon bölümünü Japonya'dan çekebilir

2014 yılı Samsung Mobile açısından pek de iyi geçmedi. 2013'e göre önemli ölçüde pazar payı kaybeden Güney Koreli üretici yayınlamış olduğu çeyrek raporlarda da 2013'ün bir hayli gerisinde kaldı.

Şimdi ise Samsung'un dünyanın önemil pazarlarından biri olan Japonya'da akıllı telefon pazarından çekilmesi gündemde. Samsung için akıllı telefon satışları ülkede hiç de iyi gitmiyor. Kavis ekrana sahip Galaxy Note Edge modeli de Japonya'da Samsung'un akıllı telefon satışlarını diriltmesinde başarısız kalınca gözler şimdilik Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'e çevrilmiş durumda.

Kötü geçen 2014'e rağmen dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi konumunda kalmayı sürdüren Samsung'un Japonya'daki pazar payı aralık ayında %4 seviyelerine kadar geriledi. Japonya'da Apple lider üretici durumunda. Özellikle iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Cupertino merkezli şirketin pazar yüzdesini %20-30 oranında artırdı. Apple'ı sırasıyla Sony ve Sharp izliyor.

Samsung'un görünüşe bakılırsa Japonya'da işleri pek iyi gitmiyor. Televizyon satışlarında da lider firma olan Samsung, pazar payının %0.1'e gerilemesinin ardından 2007 yılında Japon TV pazarından çekilmek zorunda kalmıştı. Bu durumun da olumsuz etkisinden olsa gerek, Güney Koreli firmanın bu defa Japon akıllı telefon pazarından çekileceği endüstri kaynaklarınca dillendiriliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.