Mobil

Samsung akıllı telefon dünyasının lideri olmayı sürdürdü

Son açıklanan verilere göre Samsung liderliğini korudu. iPhone 6 ve iPhone 6 ile önemli bir satış başarısı gösteren Apple ise ikinci sırada.

Samsung akıllı telefon dünyasının lideri olmayı sürdürdü

Mobil dünyasında rekabet dolu bir çeyreği daha geride bıraktık. Birçok üretici yeni nesil akıllı telefonlarını yılın ilk yarısından bu yana kullanıcıların beğenisine sunuyor. Son olarak ise eylül ayında deyim yerindeyse yer yerinden oynadı. Sony, Apple, Samsung, Huawei ve daha birçok üretici yeni nesil telefonlarıyla üçüncü çeyrekte rekabeti daha farklı bir noktaya taşıyacak.

Üçüncü çeyrekte nelerin yaşanacağını şimdiden kestirmek güç fakat Counterpoint Research tarafından yayınlanan son rapor telefon üreticilerinin nasıl bir ikinci çeyrek geçirdiğini gözler önüne seriyor.

Samsung lider, Apple takipte

Rapora göre Samsung ikinci çeyreği lider durumda kapatan üretici oldu. Özelliksiz ve akıllı telefonları bir arada değerlendirecek olursak, Güney Koreli üreticinin mobil pazarın %19’luk dilinimini elinde bulunduruyor. Apple ise bu değerlendirme içerisinde %10’luk pazar payıyla ikinci sırada. Üçüncü sırada %7 ile Huawei, dördüncü sırada ise %6’lık dilimle Nokia yer alıyor.

Listenin diğer bölümünde sırasıyla ZTE, Xaiomi, TCL (Alcatel), LG, Vivo, Oppo ve Lenovo yer alıyor.

1443336378_a.png

Sadece akıllı telefon satışlarını göz önünde değerlendirdiğimizde Samsung %21’lik pazar payıyla ikinci çeyreği lider kapatan üretici olduğunu görüyoruz. Özelliksiz telefonlar dışarıda tutulunca Apple buradaki kullanım oranını %14 seviyesine yükseliyor. Listenin üçüncü sırasında %9 ile Huawei yer alıyor. Listede dördüncü sırada Xiaomi, beşinci sırada ZTE, altıncı sırada LG ve yedinci sırada TCL (Alcatel) yer alıyor. 

1443336426_b.png

Alt bölümdeki infografikte araştırmaya ilişkin daha fazla detay bulabilirsiniz. 

1443336488_c.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.