Mobil

Samsung, AMOLED üretimini artırıyor

Samsung, akıllı telefonlarda sıklıkla yer verdiği AMOLED ekranları uzun bir süre daha kullanmaya devam edecek.

Samsung, AMOLED üretimini artırıyor

Samsung’un hakim olduğu OLED ekran teknolojisinin zorlu üretim aşamaları dönem dönem gündeme gelir ve Samsung’un amiral gemi modellerine artan talebi karşılayamayacağı ve bu sebeple LCD panellere yöneleceği şeklinde haberler karşımıza çıkar. Enerji verimliliği, en iyi siyah deneyimi ve dolgun renkler sunan OLED panellerin şu anki üretim mimarisinde henüz istenilen beyaz dengesinin ve parlaklığın yakalanamadığı görülüyor.
1370500859_full-hd-amoled.png

Galaxy S4’te kullanılan altıgen alt piksel dizilimine sahip Full HD çözünürlüklü AMOLED ekranda bu sorunu bir miktarda çözen Samsung bir yandan üretim kapasitesini artırırken, diğer taraftan ise OLED ekranlarda geliştirme çalışmalarına devam ediyor. DisplaySearch tarafından yapılan araştırmaya göre Samsung, cep telefonları için OLED panel üretimini artırıyor. Son sevkiyatta 134 milyon OLED panel üretim kapasitesine sahip olan Samsung, söz konusu rakamı 217 milyon panel seviyesine çıkardı.

Samsung şu anda yeni bir OLED ekran üretim tesisi oluşturuyor. Yapılan yatırımlar bizlere gösteriyor ki Güney Koreli üretici uzun bir süre daha akıllı telefonlarda OLED paneller kullanacak. Yılın ikinci yarısında resmi duyurusu beklenen Galaxy Note III’te de 5.9-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü AMOLED ekrana yer verilecek. Panelde ne tür gelişmelerin sağlandığını ise telefonun tanıtım tarihinden sonra göreceğiz.

Yorumlar
Misafir
Süper amoled plus harikaydi ama sonradan ekran problemlerine yol açtığı icin. fazla kendini gelistiremedi süper amoled!
Cevapla
Burak Kaya
Samsung ilk defa Galaxy S II'de Super AMOLED Plus'ı kullandı ve o dönem en iyi ekran olarak karşımıza çıkmıştı. Super AMOLED Plus'ın en büyük artısı tabi ki RGB olarak adlandırdığımız standart piksel dizilimine sahip olmasıdır. Samsung, HD ve Full HD çözünürlükte inç başına düşen piksel sayısını artırmak adına PenTile olarak adlandırılan sisteme geçti. Galaxy S4'te ise elmas ya da altıgen denilen sistemler hem beyaz hem de parlaklık noktasında olumlu sonuçlar alındı.
Cevapla
Memo03
İlk çıkan Super AmoLED ekranlar en iyisi şuan, yani Galaxy S1, S2, S4 ve Note 1'de olanlar.
Cevapla
Memo03
İlk çıkan Super AmoLED ekranlar en iyisi şuan, yani Galaxy S1, S2, S4 ve Note 1'de olanlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.