Mobil

Samsung, Android'e hükmediyor!

Güney Koreli üretici Android işletim sisteminin yarısında fazlasını elinde bulunduruyor.


2013 yılında sadece Galaxy S ve Galax Note serilerinde 100 milyon satış hedefi koyan Samsung, giriş-orta ve üst seviye kategorisinde tüketicilere sunduğu geniş cihaz yelpazesi  sayesinde yıllık 400 milyon telefon satışına ulaşmak üzere. Söz konusu rakamın elde edilmesinde Güney Koreli üreticinin reklam ve pazarlama için ayırdığı dev bütçeleri de hesaba katmak gerekir.

Android işletim sistemi ile birlikte inanılmaz bir yükseliş gösteren Samsung, yayınlanan son verilere göre Android ekosisteminin yarısında fazlasına hükmediyor. Localytics analiz ve araştırma şirketinin kamuoyu ile paylaştığı son verilere göz attığımızda Samsung'un Android platformunun %63.3'lük dilimini elinde bulundurduğunu görüyoruz.

Samsung'un ardından ikinci sırada ise HTC'yi görüyoruz. HTC cihazların Android işletim sistemindeki kullanım oranı ise sadece %6.5 seviyesinde. HTC'yi sırası ile LG, Sony ve Motorola izliyor. Alt bölümde yer alan pasta grafiğinde rakamlara detaylı olarak göz atabilirsiniz.

1384277070_global-android-share.png

Android platformunda en çok kullanılan telefon ise haliyle Samsung tarafından. Geçtiğimiz yıl mayıs döneminde lanse edilen ve halihazırda 60 milyon satış rakamına ulaşmak üzere olduğu bildirilen Galaxy S III %15.1 ile Android kullanıcılarının en fazla tercih ettiği telefon oldu. Galaxy S III'ü sırası ile Galaxy S4, Galaxy S II, Galaxy Note II, Galaxy S III mini, Galaxy Note ve Galaxy Ace izliyor. HTC One ise %1.3'lük bir yüzde ile sekizinci sırada yer aldı.

1384277102_android-smartphone-share.png

Tablet kategorisinde de sonuç pek farklı değil. Burada Samsung modellerinin daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Samsung modellerinin yanı sıra Nexus 7 ev Kindle Fire serisi ciddi bir kullanıcı dilimine ulaşmış durumda. 

1384277133_android-tablet-share.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.