Mobil

Samsung'dan Apple'a 539 milyon dolarlık tazminat!

Apple ve Samsung'un yedi yıl süren paten savaşı sonunda sonuca bağlandı. Samsung Apple'a toplamda 539 milyon dolarlık tazminat ödemesi yapacak.


Apple ve Samsung'un yedi yıl süren davası sonunda karar bağlandı.

İlk olarak 2010 yılında başlayan bu çekişme, Samsung'un Apple’ın iPhone için aldığı üç farklı patenti ihlal ettiğinin ortaya çıkmasıyla başladı.

Perşembe günü Kaliforniya’daki San Jose kentinde gerçekleşen bir federal mahkemede jüri üyeleri, toplamda 7 yıl süren dava sürecini karara bağladılar. Samsung, patent ihlali yaptığı iPhone bileşenlerine göre Apple’a geri ödeme yapmak zorunda kalacak.

iPhone tasarımının değiştiği dönemde uygulanan kavisli kenarlar, ekran çerçevesi ve ekrandaki ikon ızgarası pantentlerini ihlal eden Samsung, karara ilişkin yaptığı ilk açıklamada tepki gösterdi ve “Adil rekabet için tüm seçeneklerimizi dikkate alacağız” sözlerini söyledi.

Apple ise bu davanın "her zaman paradan daha fazlası olduğunu" söyledi. Şirketin sözcüleri, "Tasarımın değerli bir etmen olduğuna gönülden inanıyoruz ve ekiplerimiz, müşterilerimizi memnun edecek yenilikçi ürünler yaratmak için yorulmadan çalışıyorlar. Apple, akıllı telefon devrimini iPhone'la ateşledi.

Samsung'un tasarımımızı açıkça kopyaladığı bir gerçektir. Apple’daki çok sayıda insanın sıkı çalışmalarını ve yeniliklerini korumaya devam edeceğiz. Hizmetlerinden dolayı jüriye minnettarız” açıklamasında bulundu.

Karar sonucunda Samsung, Apple'a toplamda 539 milyon dolar tazminat ödeyecek. 

Yorumlar
Demir
Apple ın kavisli telefonu varda bizim mi haberimiz yok
Cevapla
fikret
o degilde bu elmalara zaten ekran veren sirket samsung yada lg degil mi:D cok ilginc isler... anlamiyorum.. bu elmalar ekran yapabiliyorda madem bu zamana kadar neden guney koreli kapilarinda surunuyor :D
Misafir
ikinizde çok yanlış anlamışsınız. kavisli kenar derken telefonun 4 köşesinden bahsedilmiş. 7 yıl önce başlatılan dava da edge ekran yokken nasıl paten ihlali yapsınlar , alemdiniz vallahi. ayrıca apple çok saçma bir yaklaşıma gitmiş. samsung hiç bir zaman apple ı kopyalaması kaldı ki iphone 3g ile galaxy s telefonları arasında yapılan bir ihlalden söz ediliyor. mahkeme saçma bir sonuca varmış. apple da artık öncüyüz ayaklarını bırakmalı. ilk sen çıkardın tamam ama artık teknolojiye samsung yön veriyir. satılmayan iphone x lerini gördük... 4 yıldır aynı kasayı kullandığını da görüyoruz. neyin egosu bu hayırdır ???
Ünsal Sarıtoprak
Merhaba, Henüz elinde bir kavisli telefon mevcut değil. Ancak bu onun patentini almadığı anlamına gelmemekte. Şirketler, geliştirecekleri ürün için önceden patent başvurusunda bulunurlar. Ne zaman geliştirip geliştirmeyeceği onlara kalmış. 2018'in başlarına doğru bu konu hakkında birçok haber yapılmıştı, geliştirdikleri yönünde.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.