Mobil

Samsung Bixby nedir?

Samsung Bixby nedir? Samsung'un yeni sanal asistanı hakkında bilmeniz gereken her şey haberimizde!

Samsung Bixby nedir?

Google Asistan'ı unutun, Samsung'un bir sonraki amiral gemisi kendi ses asistanı Bixby ile gelecek. Samsung, Bixby'in canlı ve gerçek olduğunu (elbette sanal anlamda) doğruladı ve Bixby sadece mobil cihazlarla sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda çok çeşitli Samsung cihazlarında da ortak olarak kullanılabilecek.

Samsung Bixby nedir?

Samsung, Kasım 2016'da TechCrunch Disrupt'te Apple'ın sanal asistanı Siri'nin ortak geliştiricisi olan ve Dag Kittlaus tarafından işletilen yapay bir istihbarat şirketi olan Viv'i satın alarak, kazandığı teknolojiyi temel alan ilk ses asistanını geliştirmeye başladığını açıklamıştı. Samsung Viv'i satın alarak Apple'ın Siri, Google’ın Asistan, Amazon'un Alexa ve Microsoft'un Cortana'sı ile rekabet etmeyi amaçlıyor.

Kasım 2016'da, Samsung'un Güney Kore'de "Bixby" sözcüğünün korunmasını amaçlayan bir ticari marka açtığı ortaya çıktı. Ticari marka başvurusu, markanın, kişisel bilgi yönetimi, mobil tanıma ve PC uygulamaları tarafından ses tanıma için kullanılan bilgisayar yazılımları ve ses tanıma yoluyla el değmeden cep telefonu kullanımını sağlayan yazılımlar için kullanılabileceğini açıkladı.

Artık bir Samsung blog yazısı aracılığıyla tamamen doğrulanan Bixby, cihaz etkileşimini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir AI sistemi. Özellikle giderek tam özellikli cihazların karmaşıklığını önlemek için tasarlandı. Bu sanal asistan 29 Mart'ta Samsung Galaxy S8 ile ilk kez başlayacak fakat bir dizi Samsung cihazında da çalışacak şekilde tasarlandı.

1490086971_php0q80nr.jpg

Samsung Bixby nasıl çalışır?

Samsung, Bixby'nin temel ilkelerinden bazılarını doğruladı ve Bixby'yi diğerlerinden ayıran üç şey olduğunu belirtti:

1-Bixby tam bir çözümdür: örneğin bir uygulama başlatmak ya da tek bir görevi yerine getirmek yerine bir dizi etkileşim gerçekleştirmenize izin vermek için tasarlanmıştır. Samsung, Bixby'nin dokunmatiği kullanmadan bir uygulama ile yapabileceğiniz her şeyi yapabileceğini söyledi.

2-Bixby, bağlamsal olarak farkındadır: Örneğin, Google Asistan tarafından gösterilen AI'nın hızlı bir sesle bildirim metodudur. Bu, Bixby'nin uygulamanın bulunduğu durumu tanıması ve isteklerinize göre doğru işlemleri yapması anlamına geliyor. Ayrıca, isteklerine bağlı olarak doğru işlemleri yaparak ses karıştırabilir veya dokunabilirsiniz.

 3-Bixby doğal dili anlar: Bu, belirlenmiş ifadeleri kullanmanız gerekmediği anlamına geliyor ancak, eksik bilgi verebilir. Bixby yorumlayabilir ve harekete geçirebilir. Doğal dil tanıma, örneğin Alexa'nın yükselişinde anahtar olmuştur ve günümüzde modern AI'nın önemli bir unsurudur. 

Samsung, Bixby'nin varlığını ve yakında tanıtılacak bir telefon ile geleceğini detaylandırmış olmasına rağmen, yeni hizmetin gerçek işlevselliği hakkında çok fazla şey söylemedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.