Mobil

Samsung çok çalıştı ancak bu özellik ilk Çinli firmadan geliyor!

Samsung bu özellik için çok çalıştı ancak, ilk olarak Çinli firma telefonunda yer verecek.


Ekranına yerleştirilmiş bir parmak izi tarayıcıya sahip ilk telefon 10 Ocak Çarşamba günü yani yarın duyurulacak.

Ne yazık ki, muhtemelen bu telefon Türkiye’ye gelmeyecek. Bu telefonun tanıtımı Çinli bir telefon üreticisi olan Vivo tarafından yapılacak. Vivo'nun cihazı CES 2018'de göstermesi bekleniyor. Bu özellik sektör için önemli bir kilometre taşı olacak.

Vivo, Çin'de Oppo ve OnePlus'a sahip aynı şirket olan dev BBK Electronics ana şirketinin bir parçası. Belki de en çok OnePlus'ı tanıyor olabilirsiniz ancak, aslında BBK'nın sahibi olduğu üç telefon üreticisinden en küçüğüdür.

Ekran üzeri parmak izi tarayıcının arkasındaki teknoloji konusunda ise Synaptics'in birkaç hafta önce açıkladığı yonga ile aynı. Çipin model adı Clear ID FS9500 ve 18:9 ve 20:9 oryantasyonlu telefonlarla çalışacak şekilde tasarlandı. Bunlar, daha uzun boylu, genellikle "çerçevesiz" telefonların yeni türüdür.

Yeni ekrandaki sensör, AMOLED ekranın altına yerleştirilen küçük bir CMOS aygıtıdır. İşe yaraması ve parmak izi tarayıcının parmak taramasının yansımalarını okuyabilmesi için parmağın aydınlatılması gerekir. Bu yansımayı oluşturmak için ekranın bir kısmı yanacak ve parmak okuyucu AMOLED pikselleri arasındaki yansımayı yakalayacak. Synaptics, parmak izi tarayıcının çok tutumlu olduğunu ve yalnızca 80mA güç tükettiğini söylüyor. 

Tarama işlemi sadece 0,7 saniye sürüyor ve bu günlerde geleneksel parmak izi tarayıcıları için yaygın şekilde reklam yapılan 0.2 saniyelik tarama kadar hızlı değil, ancak yine de yüz tanıma özelliğindeki ortalama 1,4 saniyeden daha hızlı. Clear ID SF9500 sensörü sadece 0,69 mm kalınlığında ve akıllı telefonları önemli ölçüde daha kalın hale getirmiyor.

Yorumlar
güzel
güzel
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.