Mobil

Samsung Exynos işlemci kullanmayı bırakır mı?

Akıllı telefon pazarının lider isimlerinden biri olan Samsung, ABD dışında Exynos işlemci kullanması ile kullanıcılarından büyük tepki topluyor.

Samsung Exynos işlemci kullanmayı bırakır mı?

Güney Kore menşeli akıllı telefon üreticisi Samsung, dünya genelinde giriş seviyesinden amiral gemilere kadar çok geniş yelpazede akıllı telefon üretiyor. Bu anlamda ülkemizde de çok sayıda modeli bulunan şirkete ilgi de çok büyük. Ancak pek tabii ki Samsung için her şey toz pembe ilerlemiyor. Şirketin ürettiği amiral gemi modellerinde ABD hariç her yerde Exynos işlemci kullanması, kullanıcılar tarafından büyük tepki topluyor. Snapdragon işlemciler ile Exynos arasında önemli düzeyde bir kalite farkının olduğuna inanan Samsung kullanıcıları, şirketin bu politikasından vazgeçmesini istiyor.

Bu anlamda bir kampanya başlatan kullanıcılar, Samsung’a “Düşük kalitede Exynos telefonları satmayı bırak” şeklinde bir davette bulunuyor. Şirketin bu konudaki politikasını şeffaf bulmayanlar ise Exynos ve Snapdragon işlemcilerin arasındaki performans farkının yıllar geçtikçe daha da arttığını ve artık bundan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Kullanıcılar ayrıca bu cihazları sevdiklerini ve almaya devam etmek istediklerini ancak söz konusu üreticinin de seslerini duymasını beklediklerini söylüyor. Güney Kore merkezli üretici ise bu konu hakkında takipçileri ile aynı düşünmüyor. Şirket, bir yandan güçlü Snapdragon işlemcileri kullanırken, diğer yandan kendi işlemcilerini de üretip kullanmak istiyor.

Bilindiği üzere pazarın lider üreticilerinden olan Samsung, ABD’de Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon işlemcileri kullanırken, diğer ülkelerde kendi üretimi olan Exynos işlemcileri kullanıyor.

Yorumlar
Smart
Kendi mobil işlemci mimarisini kullanan Apple, Huawei, Samsung gibi firmalar büyük çoğunlukla Arm tabanlı işlemcileri temel alıyorlar. Yani bu konuda aynı işlemci ailesini kullanıyorlar. Bağımsız üreticilerden en iyi bilineni Qualcomm ve MediaTek de aynı yolu izliyor. Burada fark: 1) her bir üretici kendi ürünü ile en uyumlu yazılım-donanım kombinasyonunu kendi tasarladığı işlemci mimarisi ile sağlamak istiyor. 2) Böyle önemli bir alanda başka bir firmaya bağımlı olmaktan da uzak kalmayı istiyor. Ancak işlemci konusuna odaklanmış bağımsız üreticiler de bu konuda yoğun bir ar-ge çabası ile kendilerini sürekli geliştiriyor ve uzmanı oldukları bu konuda telefon üreticisi firmaların önünde gitmeye çalışıyorlar. Rekabet sürdükçe gelişme sürüyor.Mobil cihazlara talep sürdükçe herkese yer var.
Cevapla
💠Gakko💠
Sık sık dile getirdiğim ve üzerinde uzun uzadıya araştırmalar yaptım, Samsung neden Eksinos, Huvayi neden Kirin diye? Ben bu iki üreticiden cihazlar kullandım sırf işlemcileri yüzünden uzaklaştım ele göriniki yaptığım araştırmalar sonucu Samsung Eksinostan vazgeçmez
Cevapla
batu
kirin mi?kirin exyones işlemcilerle kıyaslanamaz bile.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.