Mobil

Samsung Galaxy Note vs. Galaxy Note 2 - Ekran karşılaştırması

Sizler için yeni Galaxy Note 2 ile Galaxy Note'un ekranlarını karşılaştırdık!


Bildiğiniz gibi, Galaxy Note 2 bu yılın 2. nesil tableti olarak da anılan Samsung'un IFA'da duyurduğu telefonlarından. Peki Galaxy Note'un ilk versiyonu ile ikinci arasında ne gibi faklar, yenilikler geldi? Bu haberimizde Galaxy Note ile Galaxy Note 2'nin ekran karşılaştırmasını bulacaksınız.

Bir kaç gün öncesine dönelim, IFA 2012'de Samsung Galaxy Note 2'yi duyurmuştu. 5.5 inç Super AMOLED HD ekranının yanında bir çok insan PenTile ekran teknolojisi için Galaxy Note 2'u merak ediyordu. Samsung bundan bir kaç ay önce PenTile ekran teknolojisini tanıtmıştı. Bu sayede daha iyi ve kaliteli görüntü sağlayan ekranlar elde edilebiliyor. Samsung'un yeni amiral gemisinde de bu teknolojiyi kullanmasını bekliyorduk.

Tabi ki çok kaliteli ekranlar bulunuyor, örneğin Super AMOLED Plus ekranlar da çok iyi çözünürlük sunmaktadır. Ancak ne yazık ki Samsung Galaxy Note 2'de PenTile ekran sunmadı.

Bunun yerine, Samsung RGB matrix sistemini tanıttı, her ne kadar çok iyi bir ekran teknolojisi olsa da Note 2'nin ekranı konusunda bazı şeylerin değişmesine sebep oldu. Yukarıdaki resimde bunu kanıtlayan bir görüntü bulacaksınız.

Galaxy Note 2, Galaxy Note ile karşılaştırıldığında düşük bir PPI (inç başına düşen piksel sayısı) değere sahip. 5.3 inç PenTile ekran ile orijinal Note 800x1280 piksel çözünürlük sağlıyor ve 285ppi değerine sahip. Note 2 5.55 inç ekran ile 720 x 1280 çözünürlük sağlıyor (80×1280 daha az piksel) ve 265ppi değeriyle geliyor.

Note 2 aslında PenTile ekran teknolojisine sahip değil, fakat RGB matrix kullanıyor. PenTile ekran ve RGB matrix arasındaki farklar konusunda bazı tartışmalar olsa da çok büyük farklar olduğunu söyleyemeyiz.

Galaxy Note 2'nin ekranının PPI değeri 5.5 inç olarak düşünüldüğünde bir çok web sitesinde 267ppi olarak görebilirsiniz. Fakat 0.05 inç fazla olması sebebiyle bu rakam 265'e düşer. Bu konuda Samsung'un neden Galaxy Note'dan daha iyi bir ekranla gelmediği çok tartışılan bir konu.

Galaxy Note 2'nin ekranı 720p videolar için daha iyi deneyim sunmaktadır. 80 eksra piksele rağmen, orijinal Galaxy Note'da 720p video için 5.3″ ekranın sadece 4.77″lik kısmı kullanılabilir. Kalan 80 piksel siyah piksellerden oluşur. Fakat Galaxy Note 2'de 720p video oynattığınızda 5.55″ ekranın tamamı kullanılır. Ekranda siyah pikselli bir boşluk oluşmaz. 720p videolarda bu Galaxy Note 2'ye 0.78 inç avantaj sağlar. Video izlemek için iyi bir rakam sayılmaz mı?

Samsung'un yeni cihazında ekran konusunda önceki model ile karşılaştırıldığında ciddi bir gelişme göremiyoruz. Küçük ayrıntıların düşünülmesi de SAMOLED ekran lideri Samsung'tan beklenen bir gelişmeydi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.