Samsung Galaxy S 3 Mini - İnceleme

Daha az ışıltı daha küçük Galaxy

Samsung Galaxy S 3 Mini - İnceleme

Samsung Galaxy S 3 Mini'de beklenmedik bir hamle yapmıştı. Galaxy S 3'ün büyük olduğundan şikayet eden kullanıcılarını da unutmadığını göstermek istemişti. Galaxy S 3 mini'nin iPhone 5 potansiyelinde ve boyutlarında bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Galaxy S 3 açıkça bir amiral gemi, 4.8 inç ekran bazı insanlar için gerçekten büyük boyutlara sahip. Özelliklerine bakacak olursak, 1GHz işlemci, WVGA (800x480) ekran ve 5 mega piksel kamera. Bu açıdan bakıldığında Samsung'un sadece S 3'ün boyutundan tasarruf değil özelliklerinden de eksiklikler görüyoruz.S3 özelliklerinde bir Galaxy Mini olsaydı belki de çok daha fazla yankı uyandırabilirdi. Şimdi Mini S3'ümüzü hep birlikte inceleyelim. Galaxy S 3 Mini tabi ki kullanıcıların daha rahat bir şekilde cebine ya da el çantasına sığabilecek bir telefon. 'Cep telefonu' kavramına daha yakın bir telefon.Tasarım olarak bir kaç küçük ayrıntı dışında Galaxy S 3'ün aynısı, tabi daha küçük hali. Yapı olarak da metal yapı ve plastik arka kapak aynı özellikleri gösteriyor. 2012 yılında çıkan Galaxy Beam telefonlarıyla benzer özellikler gösteren orta dereceli bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.2.4 inç genişlik, 4.7 inç uzunluk ve 4 inç Super AMOLED PenTile ekran ile geliyor. PenTile teknolojisini daha önce Galaxy Note 2'de de sıkça duymuştuk. Cihazın ön kısmında VGA kamera bulunuyor. Alt tarafta ana menü butonu, ana menü butonunun etrafını saran metalik detaylar ve ses tuşları genel olarak S3 tasarımında.Alt kısımda mikro-USB kart girişi, 3.5 mm kulaklık girişi; arka kısımda 5 mega piksel kamera, hoparlör grili ve LED flaş bulunuyor. Beyaz batarya kapağının altındaki batarya 1500 mAh kapasitede ve mikro SD kart da bataryanın altında bulunuyor. Tam boyutlu SIM kart da aynı şekilde bataryanın alt kısmında konumlandırılmış.8 ve 16 GB dahili hafıza versiyonlarının yanı sıra 32 GB versiyonu da bulunuyor. 1 GHz çift çekirdekli NovaThor işlemci, 1 GB RAM ve GSM radio bulunuyor. HSPA, GPS, GLONASS ve Bluetooth 4.0 genel özellikleri arasında.


Android cihazımızdaki Android versiyonu Jelly Bean 4.1.1. Yazılım olarak Android kullandıysanız zaten bir çok servis ve özellik tanıdık gelecektir. Bataryanın 1500 mAh olması hayal kırıklığına uğratan noktalardan bir tanesi. Böyle bir cihazda en az 2000mAh batarya olması gerekiyordu. 1500 mAh ile uzun süreli ve sağlıklı bir kullanım sağlayacağını düşünmüyoruz.800x480 WVGA çözünürlükteki ekran 233 ppi yoğunluk değerlerini gösteriyor. Bulut depolama sistemleriyle de barışık olan telefonun depolama hafızası konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor.2010 yılında iPhone 4, 5 mega piksel kamerayla neler yapılabileceğini gösterdi. Panorama, Burst ve HDR gibi özelliklere de sahip olan kamera orta derece telefonlara oranla iyi bir performans ve görüntü kalitesine sahip. Kamera konusunda sadece mega piksel değerine bakmamak gerekiyor.Peki video çekimi konusunda nasıl dersiniz? Kameranın video çekim modunun herhangi bir Oscar ödülü falan kazanacağını savunmuyoruz ancak dış mekan görüntülerinde oldukça başarılı. 720p 30 fps kapasitede çekebileceğiniz videolar normal kullanımlar için uygun.TouchWiz ara yüzüyle gelmesi Samsung'un şaşırtmayan özellikleri arasında. Diğer tanıdık uygulamalardan biri de kilitli ekran uygulamaları. Ayrıca bildirim ve uygulamalara da kolayca erişim sağlayan kısa yollar bulunuyor.Henüz Türkiye'ye gelmemiş olsa da NFC sistemini desteklemediğini de belirtmekte fayda var. Fiyatı da 299£ civarında seyrediyor.