Mobil

Samsung, Galaxy S III'ün patentini aldı

Doğadan ilham alan telefon.

Samsung, Galaxy S III'ün patentini aldı

Resmiyet kazandığı günden bu yana kırılmadık rekor bırakmayan ve aynı zamanda EISA (Avrupa Ses ve Görüntü Birliği) tarafından yılın telefonu olarak seçilen Galaxy S III, dünya genelinde halen birçok noktada popülerliğini devam ettirerek satış rakamlarında zirvelerde yer alıyor.

Samsung, 30 milyon satış rakamını geride bırakan ve ilk defa bir çeyrekte iPhone telefonların satış rakamını geride bırakan telefonun tasarım patenti için bir süre önce Amerikan Patent Ofisi’ne başvuruda bulunmuştu. Kararı değerlendiren heyet, Güney Koreli üreticinin başvurusunu kabul ederek, bu tasarımın Samsung’a ait olduğunu onayladı.

Dünya genelinde birçok noktada tasarım ihlallerinin yanı sıra bir dizi patent ihlalleri sebebiyle Apple ile karşı karşıya kalan Samsung, bunların bazılarına kazanan taraf olurken; bazılarında ise ağır yaptırımlara maruz kaldı.

1356316446_samsung6a0168e68320b0970c017ee688dc76970d.jpg

Kişisel kanaatim bu tür tasarım patentlerinin verilmemesidir. Nasıl ki Apple’a verilen köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen tasarım patentinin doğru olmadığını düşünüyorsam, aynı durumun Samsung içinde geçerli. Akıllı telefon üretiminde belli başlı kalıplar vardır ve üreticiler bu kalıpların dışına çıkamıyor. Bir telefonda tasarım elbette önemli fakat üreticilerin yazılım ve donanım noktasında yarış içinde olması kullanıcı lehine olacaktır. Tabi bu duruma telefon fiyatlar da eklenebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.