Samsung, Galaxy S IV’te iki işlemciye yer verecek

Samsung, Galaxy S III'te olduğu gibi yeni nesil akıllı telefonunda da iki işlemci birimi kullanacak.

Samsung, Galaxy S IV’te iki işlemciye yer verecek

Güney Koreli üretici merakla beklenen telefonun yarın New York’ta düzenleyeceği etkinlikle kullanıcıların beğenisine sunacak. Son dönemde telefon hakkında birçok detay ortaya çıkarken; söz konusu gelişmeler henüz resmi ağızlar tarafından doğrulanmış değil.

Dün yaşanan gelişmeleri tekrar hatırlatacak olursak telefonda 2600mAh kapasiteli bir pilin yer alacağı bildirilmişti. Bunun yanı sıra Exynos 5 octa işlemcisiyle kullanılacak grafik birimi de netlik kazanmıştı. Samsung, yeni nesil akıllı telefonunda PowerVR SGX 544 çözümüne yer verecek.
1363187532_samsung-galaxy-s-iv-22.jpg

Exynos 5 Octa, dört çekirdekli iki birim halinde işlem görüyor. Cortex-A15 ve A7 mimarisini temel alan çipset, 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor. A7 tabanlı dört çekirdek 1.2GHz frekans hızına ulaşırken, A15 mimari de ise bu hız 1.8GHz’e ulaşıyor. Pil gücünde %70 oranında tasarruf sağlayan ve aynı zamanda ARM’ın big.LITTLE teknolojisini bünyesinde barındırıan Exynos 5 Octa, düşük güç ve yüksek performans bazlı çalışıyor.

PowerVR SGX 544 grafik birimi ise Galaxy S III’yer alan 4 çekirdekli Mali-400 grafik biriminden iki kat daha yüksek performans sunuyor.

Galaxy S III’te LTE destekli ülkelerde Qualcomm işlemcisi kullanan Samsung, Galaxy S IV’te de geleneği bozmayıp Qualcomm’un yeni nesil işlemci ailesinde yer alan 600 serisine yer verecek. 1.9GHz frekans hızına kadar ulaşabilen Qualcomm 600, Snapdragon S4 Pro’ya nazaran sağlanan optimizasyonlar sayesinde daha güçlü bir performans vaat ediyor. Grafik biriminde hız aşırtılmış Adreno 320 GPU yer alıyor.

Telefonun uluslararası versiyonunda ise Exynos 5 octa işlemcisi yer alacak.