Mobil

Samsung Galaxy 'S Lightray' - İnceleme

Sizler için Samsung'un yeni TV telefonunu inceledik!


Samsung Galaxy S Lightray Metro PCS ara yüzü ile karşımıza çıkıyor. Yüksek bir fiyatla gelen telefon dijital TV için anten, plastik tasarım ve 4G LTE bağlantısı destekliyor. TV bulunduran bir telefon düşünüyorsanız birlikte bu telefonun diğer özelliklerini inceleyelim.

Telefonun isminin iftihar edici bir anlamı olmasına rağmen bir amiral gemisi olarak çıkmıyor karşımıza. Her ne kadar Metro PCS ara yüzü iyi bir görünüm sağlasa da sadece yakın kuzeni Galaxy S Aviator gibi çok yüksek teknoloji bir cihaz değil. İlk izleniminden bahsedecek olursak, tasarım olarak Galaxy S ile arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Telefonun tasarımı yeni değil orta dereceli deneyim sunan bu cihaz Droid Charge ve Galaxy S Aviator ile görünüm olarak da neredeyse aynı. Plastik yapısının yanında kalitesi, çekici kavisli yapısı ve farklı köşeleri ile 4.3 inç ekranı iyi bir görünüm sunuyor.

Samsung bu cihazda düşük çözünürlüklü Super AMOLED (800x400 piksel) ekran ile donatmış. Titreşimli görüntüler, koyu siyah ve geniş açısal görünümü standartlarda bir kalite sunuyor. 'un HD Super AMOLED (1280x720 piksel) ekranının yanında gölgede kaldığını söyleyebiliriz.

5.1 inç uzunluk, 2.7 inç genişlik, 0.46 inç incelik, siyah hassas şekli ile geliyor. (4.8 inç uzunluk, 2.4 inç genişlik, 0.4 inç incelik) ile karşılaştırıldığında daha geniş ve daha kalın bir telefon. Ancak ekstra yuvarlak yapısıyla özellikle büyük telefonlara göre elde tutuşu daha rahat bir kullanım sağlıyor.

Güç düğmesi sağ kısımda kolay ulaşılır bir konumda bulunuyor ve ses tuşları da sol tarafta. Bağlantılarına değinecek olursak 3.5 mm standart kulaklık ve HDMI girişi ile HD TV ve monitör desteği bulunuyor.

Ekranın üst kısmında görüntülü konuşmalar için 1.3 mega piksel ön kamera yer alıyor. 'nin yanında daha iyi bir ön kameraya sahip fakat 'nin 2 mega piksel ön kamerasından daha iyi değil. Arka kısımda 8 mega piksel LED flaşlı sensor konumlanmış.

Bataryanın üzerini kapatan kapak mat siyah bir yapıda ve tam bir parmak izi düşmanı. 16 GB'a kadar genişletilebilen mikro SD girişi ve LTE SIM kart girişi bulunuyor.

1600 mAh batarya ile ortalama bir pil ömrü sağlıyor. Lightray'i diğer telefonlardan ayıran özellik asırlık antenleri. Telefonun sağ üst köşesinden çıkan antenler TV uygulamaları açıkken daha iyi görüntü getirmeyi sağlıyor. Ancak her şeye rağmen 20.yy'dan kalma görünümünü engellemiyor.

Yazılımsal özelliklerde biraz hayal kırıklığına uğruyoruz. Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle çalışan telefon Dyle TV televizyon servisi uygulaması bulunduruyor. Bunlara ek olarak Rhapsody Music ve M Studio uygulamalarıyla geniş bir müzik marketine sahip.

Metro PCS ve Google Play Store uygulama marketlerine ulaşımı en büyük avantajlarından birisi. Kutudan Gmail, Navigation, Talk, Play Books ve YouTube  gibi Google uygulamalarıyla çıkıyor. Samsung diğe Galaxy telefonlarında da olduğu gibi TouchWiz'e geçiş seçeneği de bulunduruyor. TouchWiz ara yüzü konusunda diğer telefonlara ek hiç bir özellik bulunmuyor.

Dyle TV

Telefonu almak için en iyi sebeplerinizden biri Dyle TV uygulaması olacak. Yerel televizyon kanallarından canlı izleme imkanı sunan program daha önce de belirttiğimiz gibi anten ile desteklenmiş. Ayrıca dünya çapında yaygın kanalları da gösterebiliyor, FOX ve NBC buna dahil.

HDMI girişini de kullanarak ücretsiz televizyon imkanını Televizyonlarınızdan da izleme imkanına sahipsiniz. Ücretsiz olması güzel haberler arasında olmasına rağmen reklamları geçmediğiniz taktirde hafızanızda bazı problemlere yol açabiliyor. Dyle'ın video kalitesi ise ortalama bir çözünürlük sunuyor.

Galaxy S Aviator gibi 8 mega piksel kamerası en iyi özelliklerinden bir tanesi. İç mekan testlerinde oldukça başarılı ve renkler canlı görünüyor. Işık şiddeti ayarlanmış ve düşük ışıktan olumsuz etkilenmemiş.

Dış mekan görüntüleri elbette daha iyi, güneş ışığında yeşil yapraklar ve kırmızı, pembe çiçekler oldukça aydınlık ve gölgeler de oldukça detaylı bir görünüme sahip. Yüksek çözünürlükteki kamerası 720p video çekim kapasitesi sunuyor.

Galaxy S Lightray video kalitesi bakımından kötü olmamasına rağmen 1080p full HD kalitedeki son teknoloji cihazlardaki detayı da sağlayamıyor. Resmin detaylı,yumuşak ve sert kısımlarını ortaya çıkaran 1080p videoların yerini tutmamasına rağmen günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.

Tek çekirdekli 1-GHz Samsung Hummingbird işlemciyle çalışması hayal kırıklığına uğratan noktalardan biri diyebiliriz. 1.37 GHz dahili hafıza, Lightray'e herhangi bir performans ödülü kazandırmıyor. Ana ekran kullanımında ve uygulamalarda bazı problemler yaşayabiliyor. Linpack Benchmark puanı 17.3 olan telefon MFLOP'ları 4.84 saniyede tamamlıyor.

Bu konuda Galaxy S Aviator 5.17 saniyede tamamlarken; HTC One S çift çekirdekli Snapdragon S4 çipiyle 0.84 saniyede tamamlıyor. Çift çekirdek farkını hiç bir zaman göz ardı edemiyoruz. Avitor ile karşılaştırıldığında kulaklığın verdiği ses hoparlörler gibi çok iyi sayılmaz. Samsung Galaxy S Lightray'e 1600 mAh batarya 8.3 gün kullanım imkanı verir. Bu süre 3.3 saat 3G konuşma süresine denktir.

Sonuç olarak bir çok cihazın ilk üretimine oranla iyi bir cihaz olmasına rağmen günümüzün orta dereceli telefonları arasında kalmaktadır. 459$ fiyat etiketiyle gelen telefon-TV özelliği ile ihtiyaca göre tercih edilebilecek bir telefon. Ayrıca yüksek kaliteli kamerasıyla canlı görüntüler yakalamanıza imkan sağlıyor.

Metro PCS ara yüzü de rakiplerinden farklı kılan özellikler arasında yer alıyor. Bununla birlikte benzer özelliklere sahip Samsung Galaxy Attain de 199$ fiyatla geliyor. Eğer Galaxy S Lightray almayı düşünüyorsanız Attain'i de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.