Mobil

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık

Dün akşam tanıtılan Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ cep telefonlarının kamera özelliklerine göz atıyoruz.

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık

Samsung'un amiral gemisi ailesi olan S serisi bu yıl 10. yaşını kutluyor. Ailenin en yeni üyeleri olan S10 modelleri de ABD'de düzenlenen bir etkinlikle dün akşam tanıtıldı. Galaxy S10, S10e ve S10+ olmak üzere üç farklı modeli bulunan telefonların kameraları da birbirinden farklı özelliklere sahip. Bu yazımızda bu üç modelin kameralarının teknik özelliklerine bakıyoruz. Fikir vermesi bakımından önce model S9+ kamerasını da listeye ekledik. Gelin bu kameraların teknik özelliklerine birlikte bakalım.

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık - Resim : 1

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık

Öncelikle en iyi kamera setinin Galaxy S10+ modelinde olduğunru söyleme gerek yok sanırım. Önde 2 arkada 3 kamerası bulunan telefon toplamda 5 kameraya sahip. Öndeki kameralardan biri 10 MP ve ana kamera olarak kullanılıyor. Diğeri ise 8 MP ve canlı odak (Bokeh) özelliği için kullanılıyor. Arka kamera ise 16 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş açı ve 12 MP 2X telefoto kameradan oluşuyor.

Galaxy S10'da ana kamera S10+ ile aynı özelliklere sahip. Bu modelde önde tek kamera var. O da 10 Megapiksel. Ailenin en küçük üyesi olan S10e ise önde 1 arkada 2 kamera seti kullanıyor. Öndeki kamera 10 MP iken arkadakilerden ana kamera 12 MP ikinci kamera ise ultra geniş açı ve 16 MP çözünürlük sunuyor. Yani tüm modellerde ana kamerada ultra geniş açı kamerası var. Aşağıdaki tabloda her modelin kamera detayları net bir şekilde verdim. Galaxy S9'u da aradaki farkları görmeniz açısından listeye ekledim.

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık - Resim : 2

Telefonların kameralarına bakalım

Öncelikle kısa bir süre olsa da kullanma imkanı bulduğum telefonların kameralarını beğendiğimi söyleyeyim. Daha önce Note 9'u incelemiştim. Onun kamerasını da beğenmiştim. S10 ailesinde kamera olayı bir adım daha öteye taşınmış. Üçlü kamera gayet hızlı çalışıyor. S10 ve S10+'ın ana kameraları birbirinin aynısı. dolayısıyla alınan sonuçlar da aynı. Üçlü kameradan biri geniş, diğer zoom diğeri de ana kamera görevini görüyor. Cep telefonu kameralarında geniş açı kamera desteğini seviyorum. Özellikle dar alanda yapılan çekimlerde çok işe yarıyor. 2X optik zoom da çoğu zaman işe yarıyor. Ön kamera tarafında ise S10+ dual kamera teknolojisine sahip olduğu için arka plan bulanıklaştırmada daha iyi sonuç veriyor. S10e ise arkada dual kameraya sahip. Biri ana diğeri ultra geniş açı olan kameranın görüş açısı abilerinde olduğu gibi 123 derece.

Samsung Galaxy S10, S10e ve S10+ kameralarını karşılaştırdık - Resim : 3

Ön kamera 4K 30 fps video kayıt edebiliyor

Video tarafında ise ana kameraların tamamı 4K 60 fps video kayıt yapabiliyor. Ön kameralara geldiğimizde ise bizi bir sürpriz bekliyor: S10 ailesinin ön kameraları 4K 30 fps video kayıt edebiliyor. Bugüne kadar pek görülmeyen bir özellik S10 ailesi ile hayatımıza giriyor. Bu önemli zira özellikle kendi videolarını çekenler için çözünürlüğün yüksek olması işe yarayacak bir özellik. Fazla kaliteden zarar gelmez.

Görünen o ki Samsung özellikle kamera tarafında çıtayı bir adım daha öteye taşıyor. zaten iyi olan S ailesi kameraları S10 ile daha da iyi hale gelmiş. Teknik veriler üzerinden yaptığım bu değerlendirme telefonları uzun süreli kullandığımda yapacağım testler ile kameraların gerçek hayatta neler yapacağına bakacağım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.