Mobil

Samsung Galaxy S22 Ultra kamerası şaşırtıcı bir teknolojiye sahip olacak!

Galaxy S22 Ultranın periskop kamerasının aralıklı zoom teknolojisine sahip olacağı ortaya çıktı. Eğer başarabilirse bunu yapabilen ilk periskop kamerası olacak.

Samsung Galaxy S22 Ultra kamerası şaşırtıcı bir teknolojiye sahip olacak!

Eskiden telefonlarda Plus takısı daha güçlü olduğunu belirtmeye yeterdi. Apple gibi bazı markalarda ise Plus yerine Pro takısı kullanılıyordu. Artık bunlar yetersiz gelmeye başlayınca Ultra takısı hayatımıza girmeye başladı. Samsung'un Galaxy S20, Galaxy Note 20 ve son olarak Galaxy S21 serisinde ortaya çıkardığı Ultra telefonlar her zaman en gelişmiş teknolojileri sunuyor. Haliyle oldukça pahalı olan bu telefonlar bugün artık gerçek amiral gemileriyken Plus ve düz modeller ise Ultra modellerin özelliklerinden kesilip ucuzlatılmış modeller olarak görülüyor.

Sızıntılarıyla ünlü IceUniverse'in Weibo'da aktardığına göre Samsung Galaxy S22 Ultra'da bugüne kadar periskop kameralarda görmediğimiz bir özellik gelecek. Galaxy S22 Ultra'nın periskop kamerası aralıklı yakınlaştırma (zoom) özelliğine sahip olacak. Yani 5x ya da 10x gibi sabit bir yakınlaştırma yerine fotoğraf makinelerinde gördüğümüz gibi lens içindeki elemanları hareketli hale getirerek 3x-10x arasında istediğimiz miktarda optik yakınlaştırma yapabilmemizi sağlayacak.


Periskop kamera çalışma prensibi

Örneğin Galaxy S21 Ultra'da bir adet 3x yakınlaştırma yapabilen kamera ile bir adet 10x yakınlaştırma yapabilen periskop kamera bulunuyor. Bunlar sabit lensler olduğu için mesela 7x yakınlaştıma yapılmak istendiğinde cihaz 3x yakınlaştırma yapan lense dijital zoom ekleyerek bozuk bir görüntü veriyor, kaliteli görüntü için ya 3x ya da 10x yakınlaştırma kullanmak zorunda kalınıyordu. Bu yeni teknoloji ile bu problem yok edilecek gibi görünüyor.

Samsung'un Galaxy S22 Ultra'da kamera haricinde de önemli geliştirmeler yapması bekleniyor. Ön kameranın ekranın altına taşınarak çentik veya delikten tamamen kurtulacağı ve böylece tam ekran deneyimi elde edileceği gelen bilgiler arasında. Bilindiği gibi bu teknolojiyi şu anda kullanacağı bilinen üç model daha var: ZTE Axon 20 5G, Vivo Apex 2020 ve Samsung Galaxy Z Fold3. ZTE Axon 20 5G piyasaya sürüldü fakat büyük ihtimalle uzak doğu dışına çıkmayacak yani asla göremeyeceğiz. Vivo Apex 2020 sürekli erteleniyor. Kısaca büyük ihtimalle ekran altı kamera teknolojisini ilk göreceğimiz cihaz Galaxy Z Fold3. Haliyle 2022'nin başlarında tanıtılacak olan Galaxy S22 Ultra'da da ekran altı kamera teknolojisi kullanılacaktır.

Galaxy S22 Ultra'nın bir diğer önemli özelliği de Samsung/AMD işbirliğinden doğan mobil AMD ekran kartlarını kullanması olacak. Samsung'un kendi Exynos yonga setleri her zaman Snapdragon yonga setlerinden daha düşük grafik performansı veriyordu. AMD işbirliği ile geliştirilen ilk Exynos-AMD yonga seti olan Exynos 2200 yonga setinin grafik performansının şu anda bu konudaki en güçlü yonga seti olan Apple A14 yonga setinden daha güçlü olacağı söylentiler arasında.

Son olarak diğer firmaların ünlü kamera firmaları ile yaptığı anlaşmalara kayıtsız kalmayan Samsung'un Olympus ile anlaştığı ortaya çıkmıştı. Galaxy S22 Ultra'da da ana kamera olarak Samsung'un yeni 200 megapiksellik sensörünün kullanılması ve Olympus lensler ile desteklenmesi bekleniyor.

Yorumlar
ken
en iyi vesktel tek geçerim
Cevapla
Gitarcı
Kalemi efsane ama
Cevapla
Hacker
Gönderen
Cevapla
Ozkan
Ultra Plus ne ya. Sen telefonu ucuzlatmaya değil pahalılaştırmaya çalışıyorsun. Eskiden ucuzdu mesela. Ya s model vardı yada note.
Cevapla
gokhan
Bana ne
Samsung 1p plus
Haklisiniz...vatandaşa iyi edin fiyatı düşürün samsung Kalemiyle alınır Kalemsiz ise çöpe atın para verilmez
İphone yoksa Samsung alın
Ya siz ciddimisiniz dunyada alınacak 2 telefon markası vardır ya iPhone ya Samsung ikisinde dünya liderleri geriye kalan Xiaomi huawei oppo falan çin malı piyasaya çıktıktan yaklaşık 3 ay sonra iPhone hisselerine çöküp yazilimlarini bozuyor o yüzde ya iPhone alın ya Samsung gerisi boş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.