Samsung Galaxy S25 Ultra prototipi test ediliyor

Samsung, arka tarafında yalnızca üç kameraya sahip Galaxy S25 Ultra prototipini test ediyor. Yeni modelin kamera performansı merakla bekleniyor.

Samsung Galaxy S25 Ultra prototipi test ediliyor

Samsung Galaxy S25 serisine ilişkin sızıntılar, S24 serisinin piyasaya çıkmasının ardından internette yayılmaya başladı. Önceki söylentilere göre, S25 serisinin daha yüksek enerji yoğunluğu için öngörülen yığılmış bataryayı barındırmayacağı belirtiliyor. Bunun yerine, serinin daha iyi bir pil ömrü sunmak için yapay zeka kullanarak güç tasarrufu yapması bekleniyor.

Duyumcu @ISAQUES81'in son iddialarına göre, Galaxy S25 Ultra'nın kamera sistemi hakkında üç yeni detay ortaya çıktı. Samsung'un, yaklaşmakta olan Ultra amiral gemisi için erken bir prototipi test ettiği bildirildi. S25 Ultra prototipinde, önceki modellerde bulunan dört kamera yerine sadece üç kamera bulunuyor: ana kamera, ultra geniş açı ve tek bir periskop telefoto kamera.

Samsung'un, "zayıf" 3x telefoto modülünü terk ettiği ve dijital zoom ile telafi etmeyi hedeflediği belirtiliyor. Şirket, selefi ile benzer şekilde, düşük çözünürlüklü 10 MP 10x telefoto kamera yerine 50 MP 5x kamera kullanarak uzun menzilli zoomlarda başarılı sonuçlar elde etti. Benzer bir yaklaşımın 3x aralığında da uygulanabileceği düşünülüyor.

Samsung Galaxy S25 Ultra prototipi test ediliyor - Resim : 1

Samsung Galaxy S25 Ultra prototipi test ediliyor

Ana kamera, aynı sensör boyutu ve çözünürlüğü korurken, daha büyük bir diyafram ile daha fazla ışık alacak şekilde tasarlanıyor. Sensörün daha fazla ışık alması, görüntü işleme birimi (ISP) için faydalı olacak ve daha iyi sonuçlar sunacak.

Periskop telefoto kamerası, Galaxy S24 Ultra'dan daha büyük bir sensör kullanacak ve bu sayede zoom yapılmış çekimlerde detayları artıracak. En dikkat çekici değişiklik ise değişken zoom özelliğinin eklenmesi. Değişken zoom, belirli mekanizmalar kullanarak sensör üzerinde daha büyük bir görüntü oluşturacak ve kırpma yapılmadan, detay kaybı olmadan zoom işlemini mümkün kılacak.

Ancak, Xperia 1 V gibi 3.5x - 5.2x sürekli optik zoom sunan bir modelin aksine, S25 Ultra iki sabit odak uzunluğu sunacak: biri 4x - 5x zoom arasında, diğeri ise 6x - 7x zoom arasında olacak. Bu, iki farklı zoom kamerasını bir modülde birleştirmek gibi bir şey. Telefon, bu iki odak uzunluğu arasındaki değerler için dijital zoom kullanmaya devam edecek. Ancak, bu iki sabit odak uzunluğu birbirine oldukça yakın olduğundan, detay kaybı pek fark edilmeyecek.