Samsung, Galaxy S25/S25+ yepyeni bir kamera teknolojisiyle gelecek

Samsung'un yeni Galaxy S25 ve S25+ modellerinde GN3 kamera sensöründen vazgeçeceği iddiaları teknoloji dünyasında dikkat çekiyor. Bu değişiklik, cihazların kamera performansında önemli iyileştirmeler getirebilir.

Samsung, Galaxy S25/S25+ yepyeni bir kamera teknolojisiyle gelecek

Samsung, Galaxy S24 serisinin piyasaya sürülmesi için hazırlıklarını hızlandırıyor. Resmi bir lansman tarihi henüz açıklanmamış olsa da, akıllı telefon çeşitli sertifikasyon platformlarında, FCC dahil, görünmeye başladı, bu da yakın bir zamanda piyasaya sürüleceğine işaret ediyor.

Galaxy S24 serisi, 2024 yılının ortalarında beklenen lansmanına rağmen, halefi olan Galaxy S25 serisi hakkında sızıntılar zaten çevrimiçi ortamda yer almaya başladı. Duyumcu Revengus, X/Twitter üzerinden Galaxy S25 ve S25+'ın kameraları hakkında yeni bilgiler paylaştı. Duyumcunun iddialarına göre, Samsung, Galaxy S25 ve S25+ için Samsung GN3 sensörünü bırakıp Sony'nin görüntü sensörünü tercih edecek.

Samsung, Galaxy S25/S25+ yepyeni bir kamera teknolojisiyle gelecek

ISOCELL GN3 sensörü, Galaxy S22, S22+, S23, S23+, Fold 4 ve Fold 5 dahil olmak üzere son üç yılda bir dizi Samsung akıllı telefonda kullanıldı. 50MP çözünürlüğünde bir sensör olan GN3, f/1.8 diyafram açıklığı, 1.0 mikron piksel büyüklüğü ve Dual Pixel PDAF ile OIS desteğine sahip.

Ancak, duyumcuların işaret ettiği üzere, Galaxy S25 serisinden itibaren bu durum değişebilir. Bu değişiklik Samsung için önemli olabilir, çünkü GN3 sensörü şirketin amiral gemisi cihazları için güvenilir bir çalışma atı olmuştur. Elbette, bu şu anda sadece bir söylenti ve Samsung'un Sony sensörüne geçiş yapacağı garanti değil. Ancak, bu kesinlikle takip edilmesi gereken ilginç bir gelişme.

Bu arada, yakında çıkması beklenen Galaxy S24 ve S24+'ın ana kamerası olarak aynı 50MP Samsung GN3 sensörünü kullanmaya devam etmesi bekleniyor.