Mobil

Samsung Galaxy S4'te korkutan güvenlik açığı

İsrail güvenlik ekibi Samsung'un Knox güvenlik platformunda bir açık buldu.

Samsung Galaxy S4'te korkutan güvenlik açığı

Akıllı telefonlarda bulunan güvenlik açıkları mobil kullanıcılar için büyük tehlike. Çünkü insanlar artık bankalar dahil bütün işlemlerini akıllı telefonları aracılığıyla yapıyor. Yeni gelen haberlere göre İsrailli araştırmacılar Samsung’un son amiral gemisi Galaxy S4 üzerinde güvenlik açığı buldu.

Bir İsrail güvenlik ekibi Samsung'un Knox güvenlik platformunda bulunan bir açığın, e-postaları ve kayıt veri iletişimini izlemek için kötü niyetli yazılım sağladığını iddia etti.

1387953237_35627724-samsung-galaxy-s4-10620x443.jpg

Samsung, konuyla ilgili olarak Wall Street Journal'a verdiği demeçte, sorunun İsrailli araştırmacıların iddia ettiği kadar ciddi olmadığını söyledi.

Ben-Gurion Üniversitesi Cyber ​​Security Lab araştırmacısı Mordechai Guri bu açığı keşfetti ve iddia ettiği güvenlik açığına göre bir hacker Knox özellikli Galaxy akıllı telefon kullanıcısının veri güvenliğini kolayca geçebilecek. En kötü durum senaryosu olarak ise bir hacker verileri değiştirebilir ve hatta güvenlik ağ içinde etrafa zarar verebilecek kötü yazılım kodu ekleyebilir.

Samsung sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin tüm güvenlik açıklarını çok cidiye aldığını ve üniversitenin iddialarını araştıracaklarını söyledi.

1387954966_samsung-galaxy-note-3knox.jpg

Knox, başlangıçta Galaxy S4 cihazlarda önceden yüklenmiş değildi ama kullanıcılar artık indirebiliyorlar. Bu sistem Galaxy Note 3 ile önceden yüklenmiş olarak geldi. Sistem kullanıcılar tarafından kapatılabilir. İsrailli araştırmacılar, sadece Galaxy S4’te bu sorunu keşfettiklerini belirtti.

Peki Samsung Knox nedir?

Samsung Knox, Samsung'un Android 4.3 güncellemesiyle birlikte dağıtmaya başladığı bir çeşit güvenlik sistemi. Knox, iOS ve BlackBerry işletim sistemlerine oranla daha çok güvenlik açığı bulundurmak ve dolayısıyla saldırılara karşı daha açık olmakla eleştirilen Android'in bu zaafını örtmek için Samsung tarafından üretilmiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.