Barselona’daki kongrenin UnPacked etkiliğinde Samsung CEO’su JK Shin tarafından tanıtılan yeni Galaxy serilerinin özellikleri ilk tepkilere göre bir hayli beğeni aldı. Etkinliğin başlangıcında kısa bir konuşma yapan Shin, hazırlanan video sonrasında yanında getirdiği Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 Edge ile birlikte hemen teknik özellikleri anlatmaya başladı.

Yeni Samsung Galaxy S6 ve Samsung S6 Edge modellerinde başlıca 3 önemli özelliğin değişimi çok dikkat çekiyor. Birincisi, artık kasa metal… Artık yeni Galaxy’lerde su ve toz geçirmezlik özelliği yok (!) İkincisi, artık değiştirilebilir pil yok… Üçüncüsü, artık MicroSD kart yuvası, yani arttırılabilir hafızası yok… Gelin şimdi aşağıda daha detaylı inceleyelim…

İşlemci ve Performans
Daha önce Silikon Vadisi sayfalarından da duyurduğumuz gibi Samsung Galaxy S6’larda 4 çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 ve 4 çekirdekli 2.1 GHz Cortex-A57 olmak üzere toplam 8 çekirdekli Exynos 7420 çipsetli işlemci kullanılacak. Snapdragon 810 serisine göre yüzde 20 daha az güç harcayan 14 mm Exynos 7420‘nin yanında Galaxy S6 ve S6 Edge, 3GB DDR4 RAM ile gelecek. GPU tafafında ise Mali-T760 kullanacak olan cihazın performası ise bu anlamda piyasanın en üst seviyesi dememiz pek de yanlış olmaz. Yeni Galaxy modelleri Samsung’un iddiasına göre (testini yapmadan net olarak söyleyemeyeceğiz) eski modellerine göre yüzde 40 ila 80 oranında daha fazla performans vaad ediyor.

Hazır 3 GB DDR4 RAM diyerek bellek tarafına girmişken söyleyelim, Galaxy S6 ve S6 Edge 32GB, 64GB ve 128GB hazıfa seçenekleriyle geliyor. Ancak diğer modellerinden farklı olarak (burası büyük bir süpriz) Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge’de MicroSD kart desteği olmayacak!.. Samsung bunun sebebini ise ince tasarımını korumak olarak gösteriyor. Kullanıcılarını bulut servislerine (cloud service) yönlendiren Samsung, Galaxy S6 ve S6 Edge kullanıcılarına 2 yıl boyunca ücretsiz 115GB Microsoft OneDrive hediye ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.