Mobil

Samsung Galaxy S6'da 2.600 mAh kapasiteli pil kullanılabilir

Galaxy S6'nın pili Galaxy S5'ten daha düşük kapasitede olabilir.

Samsung Galaxy S6'da 2.600 mAh kapasiteli pil kullanılabilir

Merakla beklenen Galaxy S6 cephesinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Gelen sızıntılardan anlaşıldığı kadarıyla Samsung Galaxy S6’da daha önceki Galaxy S seri telefonlardan farklı bir tasarım ortaya koyacak.

Tasarım detaylarının neredeyse netlik kazandığı telefonun donanım bileşenleri de tanıtım tarihi yaklaştıkça gün yüzüne çıkıyor. 64-bit sekiz çekirdekli Exynos işlemciden gücünü alacak telefonda iddiaya göre 2600 mAh kapasiteli pil kullanılacak. Eğer gelen haberler doğru ise Galaxy S6’nın pil kapasitesi Galaxy S5’ten 200 mAh düşük olacak.

Samsung’un Galaxy S6’da daha düşük kapasiteli bir pil kullanması ihtimal dahilinde görünüyor. Daha ince bir kasa (muhtemelen 6,9mm), yekpare tasarım (çıkarılamayan pil) ve Samsung’un 14nm üreticim sürecine sahip yeni nesil işlemcisindeki enerji verimliliği pil kapasitesini daha aşağılara çekebilir. Yine Samsung’un yeniden optimize edeceği yeni bir TouchWiz yazılımı da pil verimliliğinde etkin rol üstlenebilir.

Yakın geçmişte Qualcomm’un Snapdragon 801 işlemcisi beraberinde getirdiği enerji verimliliğiyle benzer pil kapasitesine sahip telefonlarda etkisini göstererek kullanım sürelerini yukarılara taşımayı başarmıştı. Sektörün 14nm üretim sürecine sahip ilk işlemcisi olan yeni nesil Exynos 7420, Samsung’un iddiasına göre 20nm üretim sürecine sahip işlemcilere oranla %30-35 oranında daha az enerji tüketiyor.

Galaxy S6’nın söz konusu pil kapasitesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.