Mobil

Samsung Galaxy S6'dan neler bekliyoruz?

Mobil dünyasında kötü bir yılı geride bırakan Samsung, Galaxy S6 ile işleri tekrar yoluna koymak istiyor.

Samsung Galaxy S6'dan neler bekliyoruz?

Yeni bir yıla girmek üzereyiz. Baş döndürücü bir hızla gelişen mobil dünyasında yepyeni cihazlar bizleri bekliyor. Üreticiler büyük gizlilik içerisinde yılın ilk çeyreğinde duyuracakları tepe modelleri için aralıksız çalışmalar yürütürken; söz konusu modellere ait ilk bilgiler de gelmeye başladı.

Bu yazımızda Samsung’un bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S6’da hangi özelliklerin yer alacağını iddia edilenlerden yola çıkarak tahmin etmeye çalışacağız. Yazdıklarımız bir anlamda temenni olarak da değerlendirilebilir.

Geride bırakmak üzere olduğumuz yılda Samsung’un mobil bölümü hiç de iç açıcı olmayan neticeler elde etti. Satışların düşmesi ve buna bağlı olarak gelirlerde büyük bir düşüş yaşandı.

Galaxy S6 ile her şeye sıfırdan başlayacak Samsung’un yeni yılda rakipleri karşısında yine de işi bir hayli zor olacak. 

Şimdi dilerseniz “Galaxy S6’dan ne bekliyoruz ya da Galaxy S6’dan ne istiyoruz?” sorusunu sorarak tasarım ve teknik özelliklere dair düşüncelerimizi belirtelim. 

1417383397_samsung-galaxy-s6-1.jpg

Galaxy S6'nın tanıtım tarihi

Galaxy S6’nın tanıtım tarihini şimdiden kestirmek güç ancak telefonun ilk üç aylık dilimde duyurulacağı kesin. Gelen haberler telefonun Galaxy S2 ve Galaxy S5’te olduğu gibi şubat ayında Dünya Mobil Kongresi’nde tanıtılacağı yönünde. Samsung yine de Galaxy S6 için özel bir Unpacked etkinliği düzenleyebilir. 

Haberin devamı için sonraki sayfalara geçiş yapın. 

Galaxy S6'nın fiyatı

Fiyat konusu ülkemiz açısında ele alacak olursak; Galaxy S serisinin her yeni üyesinde fiyatlar bir miktar arttı. Galaxy S4 ülkemize 2.000 (16GB) ve 2.100 (32GB) liradan giriş yaparken; Galaxy S5 ise 16 GB 2.199 TL, 32 GB 2.299 TL’den satışa çıktı. Akıllı telefon fiyatları görüldüğü üzere yukarılara tırmanmaya devam ediyor. Tabii ki fiyatlarda dolar kurunun da etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Temennimiz Galaxy S6’da fiyatın artmaması yönünde.

Sizce Galaxy S6 ülkemize Galaxy S5’le aynı fiyata giriş yaparsa sürpriz olur mu?

1417383434_samsung-galaxy-s6-concept1.jpg

Şimdi dilerseniz tasarım ve teknik özelliklere değinelim

Tasarım 

Samsung hayranları birbirini tekrar eden tasarımlar sıkılmış olmalı. Kullanıcılar Galaxy S6 ile gerçekten bir şeylerin değişmesini istiyor. Galaxy Alpha ile bunun ilk adımları atıldı ve nihayet malzeme kalitesi bir nebze olsun artırıldı.

Peki Galaxy S6’da nasıl bir tasarım bizleri bekliyor? Galaxy Alpha, Galaxy A serisi ve Galaxy Note 4 tasarım noktasında benzer ürünler. Galaxy S6’da Samsung büyük bir sürprize imza atar mı bilinmez, ama telefonu oluşturma sürecinde en fazla stres yaşayanların başında kesinlikle Samsung tasarım ekibi geliyordur. Benim kanaatim Galaxy Alpha tasarımının ufak makyajlanmış hali ve tamamen metal ya da daha kaliteli bir malzemenin Galaxy S6’da yer alacağı şeklinde.

Sizce tasarım nasıl olmalı?

1417383501_samsungv24pcpreviewfeatured.jpg

Ekran ve Çözünürlük

İlk olarak Galaxy S6’nın ekran boyutundan söze başlayalım. Galaxy Note serisini de hesaba katarak Samsung’un Galaxy S6’da ekranı pek debüyüteceğini zannetmiyoruz. Güney Koreli üretici telefonda zaten sanal butonlara yer vermeyerek kullanıcıların ekranın tamamından faydalanmasını sağlıyor. Galaxy S4’te 5-inç, Galaxy S5 5.1-inç olan ekran Galaxy S6’da büyük olasılıkla 5.2 ya da 5.3-inç olacaktır.

Not: Galaxy S6'nın AnTuTu kriter testinde ortaya çıktı ve buradaki bilgilerde telefonda 5.5-inçlik ekran kullandığını gördük. 

Samsung, Galaxy Note 4’le akıllı telefon kategorisinde Quad HD/2K ekrana geçiş yaptı. Bu çözünürlük seviyesi Galaxy S6’da da devam edecektir. Burada bizi asıl meraklandıran husus Galaxy S6’daki 2K çözünürlüklü ekranın esnek yapıda olup olmayacağı. Galaxy S6 elbette Galaxy Round gibi kavisli bir yapıda olmayacak ancak telefonda esnek ekran kullanılacağı yönünde ciddi iddialar ortaya atılıyor. Samsung esnek OLED ekran üretiminde son dönemler önemli gelişmelere imza atarak hacimli üretimi bir hayli artırdı. 

1417383554_galaxy-s5-screen.jpg

Project Zero

Samsung üst düzey telefonların tanıtımları öncesinde, söz konusu telefonlar için proje ismi belirler. Galaxy S5’i Project K, Galaxy Note 4’ü ise Project T olarak adlandıran Samsung Galaxy S6’da “Project Zero” ismini kullanacak.

Samsung bu adlandırmayla görünüşe bakılırsa birçok “şeye” sıfırdan başlayacak. Telefonun teknik özellikleri gelişen teknolojiler de göz önüne alındığında aşağı yukarı belli fakat, Project Zero’da Güney Koreli devin tasarım, malzeme kalitesi ve kullanıcı arayüzünde kökten değişime gitmesi ihtimaller arasında olabilir.

Sizce Samsung Galaxy S6’da neleri kökten değiştirecek?

1417383596_s6-edge-2.528.jpg

İşletim sistemi ve kullanıcı arayüzü

Şubat ya da mart döneminde tanıtılacak Galaxy S6 Android 5.0 Lollipop sürümüyle çalışacak. Samsung, TouchWiz arayüzünü Android 5.0 sonrası tasarım noktasında pek değiştirmediği yayınlanan görüntülerden anlaşıldı.

Galaxy S6’da muhtemelen tema destekli bir TouchWiz bizleri karşılayacak. Her Galaxy S serisi telefonda TouchWiz’de önemli yenilikler ve değişimler sunan Samsung’un bu durumu Galaxy S6’da da sürdürmesi muhtemel görünüyor. 

1417383745_un-samsung-galaxy-s5-sous-android-5-0-lollipop-ca-donne-ca-1.jpg

Kamera

Samsung, Galaxy Note 4’te iddialı bir kamera kullanıyor. Sony üretimi 16MP çözünürlüklü sensör 4K video kaydı gerçekleştirmenin yanında optik görüntü sabitleme teknolojisini de barındırıyor. Galaxy S6’da daha iddialı bir kamera göreceğimiz kesin. Çözünürlük seviyesi 20MP’e çıkarılabilir. OIS teknolojinin de Galaxy S ailesine Galaxy S6 ile giriş yapmasını bekliyoruz. 

1417383795_samsung-galaxy-s5-camera.jpg


İşlemci

Qualcomm bu yıl üst düzey mobil cihazlar için Snapdragon 808 ve Snapdragon 810 işlemcileri duyurdu. Galaxy S6’da hangisinin kullanılacağı bilmiyoruz ama bazı tahminlerde bulunabiliriz.

Samsun, Galaxy Note 4’teki Exynos 5433 işlemcisiyle 64-bit standardına geçti. Android 5.0’la 64-bit uyumuna geçilmesi, Galaxy S6’da 64-bit destekli Snapdragon 808 ya da Snapdragon 810’un kullanılacağı ihtimalini güçlü kılıyor.

Qualcomm’a göre 6 çekirdekli Snapdragon 808 ve 6 Snapdragon 810 2015’in ilk çeyreğinde piyasada olacak. Galaxy S serisi telefonlar her zaman için performanslarıyla öne çıkan modeller olmuştur. Bu sebeple Galaxy S6’da (hem gönlümüzden de geçen bu) Snapdragon 810’u görmek sürpriz olmayacaktır.

Her iki işlemcinin özelliklerinden kısaca söz etmek gerekirse; Qualcomm’un 64-bit uyumlu işlemcileri 2.5GHz frekans hızına kadar çıkabiliyor. ARM’ın big.LITTLE tasarımını benimseyen işlemcilerde 4 adet Cortex-A53 (Snapdraogn 808’de 2 adet) çekirdeği ve 4 adet Cortex-A57 çekirdeği bulunuyor. Söz konusu çekirdekler iş yüküne göre devre giriyor ancak özel optimizasyonlar sayesinde 6/8 çekirdeğinde aynı anda çalıştığı anlar olacaktır.

1417383850_phprpjejx.jpg

20 nm teknolojisini kullanılarak üretilen işlemcilerin GPU bölümünü Adreno 418 ve Adreno 430 oluşturuyor. Adreno 430, Snapdraogn 805’te yer alan Adreno 420’den %30 oranında daha fazla performans vaat ediyor. Snapdragon 808'de kullanılacak olan daha düşük performanslı Adreno 418 ise Snapdragon 800’de kullanılacak Adreno 330’dan %30 daha yüksek bir performans sunuyor.

Her iki işlemcide ayrıca 1600MHz hızında çalışan LPDDR4 RAM, Bluetooth 4.1, Full HD 120kare/saniye çekim ve 300Mbps hızlarına ulaşabilen Cat 6 LTE modem desteği bulunuyor. 

Galaxy S5 ülkemize Qualcomm işlemciyle giriş yaptı. Galaxy S6 ola ki Exynos’la giriş yapacaksa bu işlemci yüksek olasılıkla Exynos 7420 olacaktır. 64-bit uyumlu 4+4 çekirdek yapısına sahip işlemcide ayrıca Samsung’un kendi geliştirdiği LTE modemi kullanılacak. Exynos 7420’nin daha detaylı özellikleri ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır. 

Pil

Galaxy S5’te 2.800mAh kapasiteli pil kullanan Samsung’un Galaxy S6’da bu oranı 3.000 ya da 3.100 mAh seviyesine çıkarması bekleniyor. Samsung ayrıca Galaxy S5’te olduğu gibi Güç Tasarruf Modu ve Ultra Güç Tasarruf Modu gibi yazılımsal özelliklerle pil kullanım süresini daha verimli hale getirecektir. 

1417383899_batttery-s5.jpg

Diğer özellikler

Saydığımız özelliklerin yanında Galaxy S6’da 3GB RAM, hafıza kart desteği, parmak izi tarayıcısı, suya ve toza karşı dayanıklılık, hızlı şarj özelliği ve nabız ölçer sensörünün yer alması bekleniyor.

Sizin Galaxy S6’dan beklentileriniz neler?

1417385225_7.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.