Mobil

Samsung, Galaxy S7'de kullanacağı Snapdragon 820 için işi sıkı tutuyor

Güney Koreli üretici Galaxy S7’de kullanılacak Snapdragon 820’yi optimize etmek için mühendis ekibini genişletiyor.

Samsung, Galaxy S7'de kullanacağı Snapdragon 820 için işi sıkı tutuyor

2015 yılı amiral gemisi akıllı telefonlarında, ısınma sorununa bağlı olarak Qualcomm Snapdraogn 810 işlemcisini kullanmayan Samsung, bir sonraki üst seviye telefon Galaxy S7’de bu defa Qualcomm’un en büyük müşterilerinden biri olacak.

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore kaynaklı bazı haberlerde Samsung’un Snapdragon 820 işlemcili Galaxy S7’nin test sürecine başladığını okuduk. Çalışmaları titizlikle sürdürüp Snapdragon 820 yonga setini optimize eden Samsung, çalışmalar için mühendis ekibini genişletiyor. Galaxy S7'de yaşanabilecek bir olumsuzluk Samsung'un başını fena ağrıtabilir, zira şirketin elinde Exynos M1 (Exynos 7420'nin devamı) gibi güçlü bir alternatif olacak. 

Galaxy S7’de sürdürülen testler ve daha iyi optimize için mühendis ekibinin genişletilmesi, Snapdragon 820’nin Samsung fabrikalarından çıkacağını bir kez daha kanıtlıyor. 14nm FinFET üretim teknolojisine sahip olan Snapdragon 820’de özelleştirilmiş dört adet Kryo çekirdeği yer alıyor.

İşlemcinin CPU detayları henüz bilinmiyor fakat GPU özellikleri Qualcomm tarafından detaylandırıldı. Snapdragon 820’ye Adreno 530 GPU eşlik ediyor. Qualcomm’a göre Adreno 530, Adreno 430’dan %40 daha iyi bir performans ortaya koyuyor. OpenGL ES 3.1 ve Android Eklenti Paketi desteği sunan Adreno 530, performans artışının yanında geliştirilen yeni yapısı sayesinde %40 oranında pil verimliliği sağlıyor.

Snapdragon 810’da büyük bir başarısızlığa imza atan ve bu noktada birçok üreticiyi zor durumda bırakan Qualcomm, Snapdragon 820’de işleri bir hayli sıkı tutuyor. Qualcomm yeni nesil işlemciye dair tüm detayları yılın son çeyreğinde açıklaması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.