Mobil

Samsung Galaxy S7'nin kamera detayları

Galaxy S7'de yer alan Samsung üretimi BRITECELL sensörün detaylarına göz atıyoruz.

Samsung Galaxy S7'nin kamera detayları

Mobil dünyasında kamera teknolojisi ileri bir noktaya gelmiş durumda. Son dönem amiral gemisi hatta orta seviye akıllı telefonlar, kompakt fotoğraf makinelerinin yerini aldı diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde Mobil Dünya Kongresi düzenlenecek. Etkinlik kapsamında Galaxy S7, LG G5 ve Xiaomi Mi 5 gibi üst seviye modellerin tanıtımı gerçekleşecek. Yine söz konusu modeller kamera tarafındaki yetenekleriyle yeni bir rekabete girişecek.

Mobil dünyasının en çok merak edilen telefonlarından Galaxy 7, 21 Şubat’ta gerçekleşecek Galaxy Unpacked etkinliğinde resmen tanıtılacak. Telefonun tasarımı ve donanım özellikleri son dönemde gerçekleşen sızıntılar sayesinde netlik kazandı. Neredeyse tüm detayları belli olan özelliklerin başında da kamera geliyor.

1454746435_britecell-e1447805966216.jpg

Galaxy S5 ile birlikte 16MP çözünürlüklü sensör kullanımına geçen Samsung, yüksek çözünürlüklü sensör kullanımını geçen yıl Galaxy S6 ailesi ve Galaxy Note 5 modellerinde de sürdürdü. Galaxy S7’ye geldiğimizde ise telefonda 12MP çözünürlüklü bir kamera göreceğiz. Ancak bu kamera yeni bir sensöre ev sahipliği yapacak.

Daha yüksek megapiksel değeri kaliteli görüntüler elde etmek anlamına gelmez. Kamerada asıl olan yani görüntü kalitesini belirleyen bazı etkenler "kaliteli yazılım, sensör, diyafram açıklığı, ISO değeri, piksel boyutu" gibi detaylardır. Sony ve Apple’ın mobil dünyasında kullandıkları kamera sensörleri bunun en güzel örnekleridir aslında. iPhone’larda kullanılan kamera sensörleri (Sony tarafından üretiliyor) daha düşük çözünürlüklere sahip olmasına karşın iPhone'lar Xperia Z5’e kadar her zaman Sony Xperia cihazlardan daha iyi görüntü kalitesi sundu. 

1454746719_telefon-kamera.jpg

Tekrar Galaxy S7’ye dönecek olursak; Samsung’un Galaxy S7’de yer vereceği 12MP çözünürlüklü kameraya Samsung tarafından geliştirilen BRITECELL ismini taşıyan sensör eşlik edecek. BRITECELL sensör isminden de anlaşıldığı üzere düşük ışık ve karanlık ortamlarda sunduğu görüntü kalitesiyle ön plana çıkıyor.

Geleneksel kamera sensörlerinde RGB (Red-Green-Blue) renk filtresi kullanılıyor. Samsung ise yeni nesil nesil sensörde yeşil piksellerin yerini beyazlarla değiştiriyor. Beyaz pikseller BRITECELL sensörün daha fazla ışık almasını sağlayarak, kameranın düşük ışık koşullarında gösterdiği başarının temelini oluşturuyor.

1454746518_samsung-galaxy-s7-britecell-1.jpg

BRITECELL sensörün düşük ışık koşullarında sergilediği başarının önemli bir ayağını da piksel boyutu oluşturuyor. Galaxy S7’de yer alacak senörde piksel boyutu 1µm şeklinde olacak.

BRITECELL sensörün yetenekleri bunlarla sınırlı olmayacak. PDAF (Faz algılamalı otomatik odaklanma) ve Akıllı WDR kameranın öne çıkan diğer özellikleri olacak. DSLR fotoğraf makinalarında standart bir otomatik odaklama biçimi olan PDAF çok hızlı ve kararlı odaklama yapmaya imkan verir.

1454746646_55.jpg

Akıllı WDR özelliği ise ışığın az veya yoğun olduğu durumlarda, ortalama bir aydınlık düzeyi belirleyerek kameranın net ve kaliteli görüntü almasını sağlar. WDR teknolojisi ayrıca kameranın, ışık yansıması, kontrast bozukluğu ve kötü ışıklandırma koşullarından da etkilenmesini engeller.

Son olarak Galaxy S7’de kamera diyafram aralığının f/1.7 olacağı iddia ediliyor. Tüm bu bileşenler bir araya geldiğinde Galaxy S7’nin canlı, net ve parlak görüntüler elde edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

1454746754_2222.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.