Mobil

Samsung Galaxy S'e Android 4!

Samsung firmasından Galaxy S için Android 4 ICS güncellemesinin gelmeyeceği herkes tarafından bilinmekte. Ancak!..


Bu yazıda Samsung Galaxy S'e Ice Cream Sandwich ( Android 4.0.3 ) kurulumu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan dolayı şirketler cep telefonları için güncelleme yazmasalar bile, serbest çalışan uygulama geliştiricileri bu durumu çözüyor. XDA Developers adlı internet sitesinde bulunan uygulama geliştirme uzmanları ICS'i Galaxy S'e ( Samsung Galaxy S - i9000 ) entegre etmeyi başarmışlar.

XDA Developers'da onecosmic nickli geliştiricinin yayınladığı Android 4.0.3 ICS RC1 sürümünün hızdan yana farkını hissedeceksiniz.

Öncelikle indirmemiz gereken bazı dosyalar var;

-Android 4.0.3 ICS RC1 ( İşletim sistemimiz )
-Kernel: FuguModICS GT-I9000 Update
-Root fix

1) Bu tür köklü değişiklikler için cihazınızda root yetkisine sahip olmalısınız. Yani tam yetkili kişi olmalısınız. Eğer nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yoksa buradan yapabilirsiniz.

2) Rehberiniz, mesajlarınız veya uygulamalarınız gibi kaybetmek istemediğiniz verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

3) Bilgisayara bağladığınız telefonunuzun içini açın ve icsrom adında bir klasör oluşturun, daha sonra indirdiğiniz dosyaları buraya kopyalayın.

4) Cihazınızı kapatın.

5) Telefondaki ana menü, kapatma ve ses açma tuşlarına Galaxy S yazısı gelene kadar basın. Cihazınız recovery modunda açılacaktır.

1325884028_samsunggalaxys3buttons1.png

6) Cihazınız recovery modunda açıldıktan sonra hareket etmek için ses tuşlarını, seçim yapmak için ise kapatma tuşunu kullanın.

***Açılan menüde sırasıyla wipe data ve wire cache işlemlerini yapın. Bu işlemler sonrası advanced bölümüne girip oradaki wipe dalvik cache işlemini de yapın. Bir önceki menüye dönün, eğer dönüş işlemi uzun sürerse endişe etmeyin, gayet normal bir durum.
7) Menüde install zip from sdcard seçeneğine tıklayın ve choose zip from sdcard'ı seçin.

***Dosyalarınızın içinde bulunan icsrom klasörüne girin, ICS_4.0.3_r1-RC1-i9000-reupload-www.bekirdursun.com.tr.zip dosyasını seçin ve kurulumu onaylayın. Kurulum işlemi bir kaç dakika sürecektir.
8) Bu işlem bölümünde tekrar choose zip from sdcard seçeneğine tıklayın, FuguModICS_GT-I9000_update-www.bekirdursun.com.tr.zip dosyasını seçin ve kurulumu onaylayın.

9) Tekrar choose zip from sdcard seçeneğini seçip bu kez Superuser-3.0.7-efghi-signed.zip dosyasını seçin.

10) Ana menüye dönene kadar go back'e basın ve ana menüden reboot system now seçeneğini tıklayın.


Kurulumunuz tamamlandı, artık Android 4.0.3 ICS'li Samsung Galaxy S'inizi kullanabilirisiniz..
Önemli Notlar!:


***
İşlem sonrası açılan telefonu tekrar yeniden başlatın.

***
Tüm işlemleri doğru şekilde yaptıysanız ve telefon açılış ekranında sürekli kapanıp açılıyorsa pili çıkarıp takın ve 7. adımı tekrar uygulayın.

***
Bu yazılımı telefonunuza yüklemek ve telefonunuzu root erişimine açmak telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakır. Telefonu orijinal sürümüne geri döndürdüğünüzde ve root'u kaldırdığınızda tekrar garanti kapsamına girer ancak biz bilgi vermekle mükellef olduğumuz için bu durumla ilgili herhangi bir mahsuliyet kabul etmiyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.