Samsung Galaxy Z Fold 5’in çekmediği işkence kalmadı!

Ünlü YouTuber, Samsung’un en yeni amiral gemisi katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Z Fold 5’i parçalara ayırdı.

Samsung, en yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 5 ile mobil dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Bu cihaz, pazardaki en iyiler arasında yer alıyor. Şirketin belirttiği üzere Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5, dayanıklılık beklentilerini karşılıyor. Telefonlar, Armor Alüminyum çerçeveleri, Corning Gorilla Glass Victus 2 ile korunan ekran ve arka panellere sahip. Ayrıca suya karşı dirençli bir yapıda olup IPX8 sertifikasına sahip.

Samsung, bu modelde telefonun katlanabilir ekranına ekstra bir katman ekledi. Bu katmanın şok emme kapasitesini artırarak telefonun daha dayanıklı olmasını sağladığı iddia ediliyor. Duyumcu Zack Nelson, yani bilinen adıyla JerryRigEverything, Samsung Galaxy Z Fold 5’i parçalarına ayırarak bu yeni şok dağıtım katmanını gözler önüne serdi.

Samsung Galaxy Z Fold 5’in çekmediği işkence kalmadı!

Katlanabilir bir telefonun parçalara ayrılması oldukça zor bir süreç. Nelson, iç ekranın köşelerini ısıtarak ve plastik tamponu çıkartarak bu süreci başlattı. Ancak, ekranı çerçeveden zarar vermeden çıkartma konusunda zorlandı. Yine de ekranı çıkarmayı başardı ve Samsung'un yeni şok dağıtım katmanını ortaya çıkardı. Bu katman, dairesel deliklere sahip siyah bir köpükten oluşuyor. Bu katmanın gerçekten telefonun dayanıklılığını artırıp artırmadığı konusunda şüpheler bulunuyor. Bunun gerçekte ne kadar etkili olduğunu görmek için bir düşürme testi videosunun yayınlanmasını beklememiz gerekebilir.

Nelson, bu katmanın oldukça basit bir yapıya sahip olduğunu ve bu yüzden Samsung'un bu konuda çok fazla bilgi vermediğini belirtti. Bu yılın en çok konuşulan bir diğer yükseltmesi ise menteşe oldu. Samsung'un bir videoda açıkladığına göre bu menteşe, dış etkilere karşı direnci artıran çift raylı bir yapıya sahip. Menteşenin üç bölümden oluşan bu yapısını oluşturan sayısız vida, yay ve diğer küçük parçalar bu direnci gösteriyor. Samsung'un önceki katlanabilir telefon modellerindeki en büyük eleştirilerden biri menteşe boşluğuydu. Neyse ki mühendisler bu konuda ilerleme kaydetti ve telefon artık katlandığında tamamen düz bir yapıya sahip.