Mobil

Samsung GT-I8800 ve GT-I8805, Tizen ile çalışan ilk telefonlar olabilir

Geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli ertelenen Tizen işletim sistemli ilk telefon 2013 yılında görücüye çıkabilir.

Samsung GT-I8800 ve GT-I8805, Tizen ile çalışan ilk telefonlar olabilir

Microsoft ile anlaşıp mevcut cihazlarında Windows Phone işletim sistemini kullanmaya başlayan Nokia, MeeGo’yu geliştiremeyeceğin bildirmişti. MeeGo’nun geliştiricilerinden Intel’de Samsung ile anlaşarak yeni bir işletim sistemi geliştirmeye başladı.

Tamamen HTML5 API’leri üzerine kurulan Tizen’den süreç içerisinde ekran görüntüleri gelmiş ve her büyük etkinlik öncesi Samsung’un Tizen ile çalışan bir telefon duyuracağı gündeme geldi. Ancak şu ana kadar Tizen ile çalışan herhangi bir cihaz duyurusu gerçekleşmiş değil.
1367583075_tizenhomescreen.jpg

Samsung’un mobil blog web sitesinde ortaya çıkan GT-I8800 ve GT-8805 kod adlı iki cihazın Tizen işletim sistemine sahip olduğu bilgisine ulaşıldı. GT-I8805 muhtemelen telefonun LTE versiyonu olacak.

Tizen ile çalışan ilk telefon hakkında birçok söylenti gündeme gelmiş ve hatta Galaxy S4 donanımına sahip bir telefonun Tizenli ilk telefon olacağı yönünde ciddi iddialar gündeme gelmişti. Üst seviye teknik özellikler sunması beklenen telefonu bütçe dostu bir fiyat ile satışa sunmayı planlayan Samsung, böylece sistemin kullanıcılar tarafından benimsenmesini amaç edinecek.
1367582974_t022003390363056012522995637.jpg

Bir diğer iddia işletim sisteminin ilk sınavını  giriş ve orta seviye telefonlarla vereceği yönünde. Bada’dan desteği kesen Samsung’un Tizen ile karşımıza neler çıkaracağı merak konusu ve yıl içerisinde ilk çözümün duyurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
opdima
Meego geliştirilseydi Nokia şu an bu halde olmazdı. N9 incelemelerini kontrol ettim youtube'dan oldukça akıcı, hızlı ve başarılı bir sistem olarak görünüyor Meego. Hatta bir ara N9 almaya bile niyet etmiştim :). Fakat desteğin kesilmiş olması eminim benim gibi birçok kullanıcıyı caydıran etken oldu.
Cevapla
sireno
nokia nin en büyük hatasi işte. bu smbiani. biraktiktan sonra. meego yu gelistirseydi androidle yarisiyordu. simdi yanlisim varsa duzeltin. bildigim kadariyla mobil linux işlerin sistemi uzerine ilk nokia baslamisdi sonra google baslamisdi. nederler bilirsiniz. akilsiz kafanin cezasini ayaklar cekermis
Cevapla
pizero
samsung benimi duydu ne yaptı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.