Mobil

Samsung, Huawei'ye reddedemeyeceği bir teklif sundu

Huawei ve TSMMC arasında yapılan çip üretimi anlaşmasına Samsung da dahil oldu. Güney Koreli üreticinin teklifi Huawei'in kafasını karıştırabilir.

Samsung, Huawei'ye reddedemeyeceği bir teklif sundu

Galaxy S6 ailesi ve Galaxy Note 5’te 14nm üretim sürecine sahip Exynos 7420 işlemci birimini Samsung, güçlü işlemcisiyle yarı iletken alanındaki iddiasını bir kez daha kanıtladı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ailesinde kullanılan A9 işlemcisinde üretimin büyük bölümünü üstlenen ve Qualcomm Snapdragon 820’nin de üretimini üstleneceği bildirilen Samsung, gözünü bu defa Huawei’in Kirin işlemcilerine dikti.

Huawei iştiraki ile kurulan HISILICON fabrikasız bir çip tasarımcısı. Dolayısıyla Huawei tasarladığı çipleri bir şirkete üretmek zorunda. Huawei üretim noktasında uzun zamandır TSMC ile iş birliği içerisinde olduğu biliniyor. Yeni nesil Kirin işlemciler için 16nm FinFET üretim tekniği noktasında TSMC ile anlaşan Huawei’in aklını çelecek bir hamle Samsung’dan geldi.

1444975401_huawei-hisilicon-kirin.jpg

Samsung'un teklifi daha uygun fiyatlı 

Güney Koreli üretici anlaşma masasına daha uygun fiyatlı ve üstelik 14nm FinFET üretim sürecini getirdi. Kağıt üzerinde üretim süreci boyutu daha küçük olan işlemci, zar alanı olarak daha az yer kaplıyor ve daha verimli çalışıyor. Tabii verimli çalışma noktasında başta arayüz olmak üzere ilgili diğer faktörleri de unutmamak gerekir.

İlginizi çekebilir; 

Samsung’un bu teklifi karşısında Huawei’in nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu. Ancak ortada bir gerçek var ki; Samsung yarı iletken bölümünde göstermiş olduğu başarıyla kasasını doldurmaya devam ediyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.