Mobil

Samsung için 2018 yılı pek iyi geçmeyebilir

Samsung'un 2018 yılında pazar payını ciddi oranda kaybedeceği düşünülüyor.


Samsung, bu yıl tanıttığı Note8 ve Galaxy S8 modelleri ile yükselen bir ivme kazanmıştı. Ancak bu ivme 2018'de tam tersine dönebilir. Strategy Analytics'e göre; 2018'de Samsung pazar payını kaybedecek. Bu yıl mobil piyasada yaklaşık %20.5 pazar payına sahip olan Samsung, 2018'de bu payını %19.2 seviyesine düşürebilir.

Peki, Samsung'un pazar payı 2018'de neden düşecek? Strategy Analytics, Çinli firmaların uygun fiyatlı telefonlarının yanında artık üst segmente de oynaması, pazardaki pastayı yeniden şekillendirecek. Hal böyle olunca Samsung'un pastadaki dilimi Çinli üreticiler ile bölüşülecek.

Ancak yine de 2018'de Samsung'un 315 milyon adet akıllı telefon satacağı tahmin ediliyor. Samsung'un rakibi Apple'ın ise 234 milyonluk iPhone satışı gerçekleştirmesi bekleniyor. Araştırmalara göre; 2018'de telefon satışlarından ilk sırada Samsung, ikinci sırada Apple ve üçüncü sırada ise Huawei yer alacak.

2016'da Note7 faciasını başarılı bir şekilde atlatan Güney Koreli firma, önümüzdeki yıl bakalım nasıl bir yol izleyecek?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.