Mobil

Samsung, PowerVR grafik birimlerine geçiş yapabilir

Güney Koreli üretici 2014'te grafik biriminde değişikliğe gidebilir.

Samsung, PowerVR grafik birimlerine geçiş yapabilir

CES 2013’te Samsung cephesinde en dikkat çekici tanıtımlardan biri 8 çekirdekli Exynos 5 octa işlemci birimi olmuştu. Dört çekirdekli iki bölümden oluşan işlemci, düşük pil tüketimi sağlamanın yanında üstün performans sergilediği iddia ediliyor.

1.2GHz saat hızına ulaşan dört çekirdekli Cortex-A7 mimarili bölüm daha basit görevleri hedeflerken; 1.8GHz saat hızına ulaşan dört çekirdekli Cortex-A15 temelli birim ise daha zor işlemler için görevlendirilmiş.

1358318622_exynos-5-octa.jpgTanıtım esnasında işlemcide kullanılacak grafik biriminden söz edilmezken, söz konusu bazı iddialar, Samsung’un Exynos 5 octa ile PowerVR GPU’lar kullanmaya başlayacağını bildiriyor. Son dönem iPhone ve iPad’lerin büyük bölümünde kullanılan PowerVR SGX birimleri  Samsung’un Galaxy S III ve Galaxy Note II’de kullandığı Mali-400 grafik birimine nazaran daha iyi sonuçlara imza atıyor.

Exynos 5 octa, 2014’ün ilk çeyreğinde görücüye çıkacak ve işlemciyle birlikte kullanılacak grafik birimi ise PowerVR SGX 544MP3 olacak.

Yorumlar
Misafir
ya 2014 de powerVR 544mp3 mu kullanılır sallamanın boylesi
Cevapla
serdar
bence asılsız amoled ekranı da bıraktı demişlerdi ama onu daha geliştirdi mali yle devam edecek büyük ihtimal
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.